Δραστηριότητες

1ος Μαθητικός Διαγωνισμός Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας
Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017

Σήμερα Σάββατο 18 Φεβρουαρίου 2017 διεξήχθη ο 1ος Μαθητικός Διαγωνισμός Αρχαίας Ελληνικής Γλώσσας που διοργάνωσε το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσ/νίκης "Μ. Ανδρόνικος". Στον Διαγωνισμό, που διεξήχθη στις εγκαταστάσεις του σχολείου, συμμετείχαν 100 περίπου μαθητές της Β και Γ Λυκείου από 30 σχολεία του νομού Θεσσαλονίκης. Η συμμετοχή τόσων μαθητών σε έναν διαγωνισμό για την Αρχαία Ελληνική Γλώσσα αποδεικνύει ότι αυτή, σε πείσμα των καιρών, μπορεί ακόμη να γοητεύει...

Η ολοκλήρωση της βαθμολόγησης των γραπτών και η ανακοίνωση των αποτελεσμάτων υπολογίζεται να έχει ολοκληρωθεί μέχρι την έναρξη των διακοπών του Πάσχα.

Μπορείτε να δείτε εδώ τα θέματα του Διαγωνισμού και τις ενδεικτικές απαντήσεις.

1ο Μαθητικός Διαγωνισμός Αρχαίων Ελληνικών
Αποτελέσματα

Η Οργανωτική Επιτροπή του 1ου Μαθητικού Διαγωνισμού Αρχαίων Ελληνικών είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού. Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε τους πρώτους 10 μαθητές που πρόκειται να βραβευθούν: με Βραβείο οι 3 πρώτοι, με έπαινο οι υπόλοιποι 7. Η βαθμολογία των υπολοίπων μαθητών και η σειρά κατάταξής τους θα αποσταλεί με email στα σχολεία.

Στον Διαγωνισμό  διαγωνίστηκαν συνολικά 98 μαθητές.

Σχετικά με την τελετή βράβευσης θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση.

Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε και πάλι όλους τους μαθητές που συμμετείχαν, καθώς και τους καθηγητές τους.

Η Οργανωτική Επιτροπή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΕΠΙΘΕΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΑΞΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
Νταφούλη Θωμαΐς ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ Γ 88 1
Βιολιτζής  Στέφανος 8ο ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Γ 86 2
Μαστρακούλη Ευαγγελία 1ο ΓΕΛ ΣΥΚΕΩΝ Β 81 3
Γιδιώτης Ιωσήφ 1ο ΓΕΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ Γ 77 4
Αναγνώστου Μαρία ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ Γ 74 5
Λεοντή Σοφία 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Γ 72 6
Σιναέρη Χριστίνα 1ο ΓΕΛ ΣΥΚΕΩΝ Γ 68 7
Δημητριάδης Γεώργιος 3ο ΓΕΛ ΠΟΛΙΧΝΗΣ Γ 67,5 8
Αθανασόπουλος  Κωνσταντίνος ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ Β 66 9
Κουθουρίδου Αλίκη 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Γ 65 10

3ο ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ν. ΓΛΩΣΣΑΣ LEXIGAME

Το 3ο Διασχολικό Παιχνίδι Ν. Γλώσσας Lexigame διεξήχθη σήμερα Σάββατο 1 Απριλίου 2017, στο σχολείο μας με τη συμμετοχή 39 μαθητών από τρία Λύκεια (1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος", 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, Λύκειο Καλαμαρί).

Οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες των τριών, διαγωνίστηκαν σε δύο φάσεις σε θέματα ετυμολογίας, ορθογραφίας, σημασιολογίας και παραγωγής.

Το 1ο Βραβείο απέσπασε η ομάδα του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος" αποτελούμενη από τις μαθήτριες Ντελή Μαρία, Ντελή Δέσποινα και Παπίτσα Πολυτίμη με 48 βαθμούς.

Το 2ο Βραβείο απέσπασε η ομάδα του Λυκείου Καλαμαρί αποτελούμενη από τους μαθητές Μαστοράκη Μαρία, Ζωνίδη Διογένη και Δελιγκά Δημήτρη με 47 βαθμούς.

Το 3ο Βραβείο απέσπασε η ομάδα του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος" αποτελούμενη από τις μαθήτριες Μαυρογιαννίδη Θεολογία, Τσαμοπούλου Αντωνία και Τσερκέζογλου Δανάη με 43 βαθμούς.

2ος Διαγωνισμός Νεοελληνικής Γλώσσας LEXIGAME
Οργανώθηκα απο το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης -  Μανόλης Ανδρόνικος

Για δεύτερη φορά οργανώθηκε ο Διαγωνισμός Νεοελληνικής Γλώσσας LEXIGAME από το Σχολείο μας και με την υποστήριξη του Ινστιτούτου Νεοελληνικών Σπουδών - Ιδρύματος "Μανόλης Τριανταφυλλίδης". Ο Διαγωνισμός έλαβε χώρα την Πέμπτη 21 Απριλίου 2016 στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Σχολείου, όπου διαγωνίστηκαν 5 ομάδες του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος" και 5 ομάδες του Πειραματικού ΓΕΛ του Πανεπιστημίου Μακεδονίας. Οι τρεις νικήτριες ομάδες ήταν οι εξής:

Α Βραβείο: από το Πειραματικό ΓΕΛ ΠΑΜΑΚ - Ζώγια Καλούδη, Στέλλα Ατσικίδου, Χριστίνα Κρέζα

Β Βραβείο: από το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσ/νίκης "Μ. Ανδρόνικος" - Ξένια Τζιβρή, Κων/νος Ρέβης, Φιλιώ Σαββίδου

Γ Βραβείο: από το Πειραματικό ΓΕΛ ΠΑΜΑΚ - Χριστίνα Μαραντίδου, Νικηφόρος Παρμακόγλου, Μαριάννα Τζιβοπούλου.

Αποτελέσματα 2ου Διαγωνισμού Κοινωνικών Επιστημών: "THINK.ing SO.cially"

Αναρτώνται σήμερα τα αποτελέσματα του 2ου Διαγωνισμού Κοινωνικών Επιστημών: "THINK.ing SO.cially". Ευχαριστούμε θερμά όλες τις ομάδες για τη συμμετοχή τους, καθώς και τους συνοδούς εκπαιδευτικούς. Θερμά συγχαρητήρια στις ομάδες που διακρίθηκαν. Πατήστε εδώ για να δείτε τη συνολική βαθμολογική κατάταξη και τις ομάδες που διακρίθηκαν.

Υποκατηγορίες