Δράσεις

ΥΠΟΔΟΧΗ ΝΕΑΡΩΝ ΠΡΟΣΦΥΓΩΝ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Την Τετάρτη, 21 Μαρτίου 2017, Παγκόσμια Ημέρα κατά του Ρατσισμού, επέλεξαν μαθητές και μαθήτριες της Α΄Λυκείου του σχολείου μας και η υπεύθυνη καθηγήτριά τους, κα Κοκκινίδου Αυγή, για να υποδεχτούν στο πλαίσιο του μαθήματος της Ερευνητικής Εργασίας «Τι σημαίνει να είσαι πρόσφυγας», ανήλικους πρόσφυγες που φιλοξενούνται σε ξενώνα της Μη Κυβερνητικής Οργάνωσης PRAKSIS. Οι μαθητές/-τριες υποδέχτηκαν τους νεαρούς πρόσφυγες, που συνοδεύονταν από υπεύθυνους και εθελοντές του κέντρου, με φράσεις στη γλώσσα τους και αυτοί απάντησαν με αντίστοιχες στα ελληνικά. Στη συνέχεια, κι αφού έσπασε ο πάγος με ένα παιχνίδι γνωριμίας στην αυλή, όλοι μαζί έπαιξαν σε μεικτές ομάδες ποδόσφαιρο και κατόπιν απόλαυσαν τα εδέσματα που είχαν ετοιμάσει οι μαθητές και η κα Κοκκινίδου. Τέλος, και αφού ξεναγήθηκαν στους χώρους του σχολείου,  οι νεαροί πρόσφυγες αποχαιρέτισαν τους συνομηλίκους τους μαθητές/-τριες κι έφυγαν με τους συνοδούς τους, αφήνοντας σε όλους τις καλύτερες εντυπώσεις και πολλή συγκίνηση για την ευφρόσυνη επικοινωνία μαζί τους.

Σχετικά δημοσιεύματα σε μέσο κοινωνικής δικτύωσης και στον Τύπο, μπορείτε να δείτε εδώ:

Παγκόσμια ημέρα DNA (DNA day)

Την Πέμπτη 27/4/2017, 8 μαθητές της Β΄ τάξης του 1ου ΠΠ Γ.Ε.Λ. Θεσ/νίκης  «Μανόλης Ανδρόνικος», συμμετείχαν στο  εκπαιδευτικό πρόγραμμα του τμήματος Βιολογίας του ΑΠΘ, στο πλαίσιο εορτασμού της παγκόσμιας ημέρας DNA.

Συγκεκριμένα οι μαθητές μετά τους χαιρετισμούς του Προέδρου του τμήματος, καθηγητού κου Γιάγκου και της εκπροσώπου της ΠΕΒ κας Στάϊκου παρακολούθησαν μια εισαγωγική ενημέρωση για την καθιέρωση της DAY day.  Στη συνέχεια πήραν μέρος στη διεξαγωγή 2 θεματικών εργαστηρίων που είχαν ως στόχο την εξοικείωση τους με τη δημιουργία παρασκευασμάτων και μικροσκοπική παρατήρηση χρωμοσωμάτων. Τέλος  σε άσκηση στο πεδίο αναγνώρισαν την ποικιλότητα και την διαφορετικότητα των φυτών στους κήπους του ΑΠΘ.

Υλοποίηση εκπαιδευτικού προγράμματος
Αλκοόλ και Ενεργειακά ποτά

σε συνεργασία με τo A΄ Εργαστήριο Φαρμακολογίας του τμήματος Ιατρικής του ΑΠΘ.

Πραγματοποιήθηκε την Τρίτη 14/3/2017  εκπαιδευτικό πρόγραμμα 2ωρης διάρκειας με θέμα  “Αλκοόλ και Ενεργειακά ποτά”.  Η εκπαιδευτική δράση έλαβε χώρα στην αίθουσα πολλαπλών χρήσεων του σχολείου και την παρακολούθησαν 54 μαθητές της Β΄ τάξης.

Το θέμα ανέπτυξαν η κα Μαρία Μυρωνίδου- Τζουβελέκη, αναισθησιολόγος καθηγήτρια Φαρμακολογίας στο τμήμα Ιατρικής, και η κα Ευανθία Τζιτζή, φοιτήτρια της Ιατρικής.  Αναλύθηκε ο ρόλος του αλκοόλ και ο τρόπος δράσης του μέσα στον οργανισμό μας και δόθηκε έμφαση στην σχέση ηλικίας και συνεπειών χρήσης του αλκοόλ. Παρατέθηκαν τα αποτελέσματα ερευνών για τις συνέπειες του συνδυασμού κατανάλωσης αλκοόλ και οδήγησης.

Επίδειξη & Πρακτική Άσκηση Πρώτων Βοηθειών.

Σήμερα Τρίτη 6 Δεκεμβρίου, σε συνεργασία με το σώμα εθελοντών Σαμαρειτών του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού, πραγματοποιήθηκε επιμόρφωση των μαθητών της Α΄τάξης με θέμα “βασικές αρχές Πρώτων Βοηθειών”.

Η επιμόρφωση των μαθητών διήρκεσε 3 διδακτικές ώρες και περιελάμβανε:

• Οδηγίες για την παροχή πρώτων βοηθειών, και ειδικότερα της Καρδιοαναπνευστικής αναζωογόνησης
  • Επίδειξη Πρώτων Βοηθειών από εθελοντή διασώστη.
  • Πρακτική άσκηση των μαθητών

Την επιμόρφωση παρακολούθησαν 56 μαθητές της Α΄ τάξης.και έγινε στο πλαίσιο του μαθήματος της Βιολογίας.

Για να δείτε φωτογραφίες από την δράση πατήστε εδώ.

ΦΙΛΑΝΘΡΩΠΙΚΟ ΠΑΖΑΡΙ
"ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ ΓΙΑ ΤΗ ΜΥΡΤΩ"

Ήταν 23 Ιουλίου 2012, όταν η 15χρονη τότε Μυρτώ Παπαδομιχελάκη δέχθηκε επίθεση από άγνωστο άντρα σε παραλία της Πάρου, όπου βρισκόταν με την οικογένειά της. Ο δράστης απομόνωσε το παιδί, το χτύπησε στα βράχια και το κακοποίησε, αφήνοντας το παράλυτο.

Η Μυρτώ και η μητέρα της Μαρία Κοτρώτσου μέχρι σήμερα διαμένουν στο Κέντρο Αποκατάστασης Animus στην Λάρισα, όπου φιλοξενούνται. Η επιστροφή της Μυρτώς στην Αθήνα, στο φιλικό και κοινωνικό περιβάλλον που ζούσε με την οικογένειά της, πριν συμβεί ό,τι συνέβη, σύμφωνα με τους γιατρούς θα της δώσει κίνητρα και ώθηση να ζήσει.

Το 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» και ο Όμιλος «Εθελοντισμού και Προσωπικής Ανάπτυξης» κάθε χρόνο αναλαμβάνει να προσφέρει την στήριξή του σε έναν ή σε μια ομάδα συνανθρώπων μας που έχουν ανάγκη. Φέτος η σκέψη μας στάθηκε στη Μυρτώ, η οποία αν και πέρασαν χρόνια από το συμβάν που άλλαξε τη ζωή της συνεχίζει να ανεβαίνει έναν Γολγοθά.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί του Ομίλου Κ. Αντικουλάνη, Χ. Μιχαηλίδου και ο Διευθυντής του σχολείου Σ. Φριλίγκος αποφασίσαμε να διοργανώσουμε ένα φιλανθρωπικό παζάρι για την Μυρτώ.

Υποκατηγορίες