Δράσεις

Αγώνας δρόμου αντοχής
12/12/2019 στο Καυτατζόγλειο Στάδιο
Σχολ. Έτος 2019-2020

Το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης συμμετείχε με 11 αθλητές στον «Αγώνα Δρόμου Αντοχής- Αγώνες Αθλοπαιδειάς» που διοργανώθηκε από τη ΔΔΕ Αν. Θεσσαλονίκης στις 12/12/2019 στο Καυτατζόγλειο Στάδιο.

Οι μαθητές μας διακρίθηκαν την αγωνιστική τους ετοιμότητα και το ήθος τους. Συγκεκριμένα ο μαθητής Μπρέϊμ Σάμι του Β2 καταγάγει 4ος και ο Μωτιάδης Φώτης του Γ2 καταγάγει 10ος  μεταξύ 80 μαθητών των Λυκείων της ΔΔΕ Αν. Θεσσαλονίκης.

Το Σχολείο μας στις Τρεις αδερφές του Α. Τσέχωφ

Το Σάββατο 16 Νοεμβρίου 2019 μια ομάδα 35 μαθητών της Α Λυκείου με τη συνοδεία 5 καθηγητών του Σχολείου μας (Δ. Σαλονικίδης, Β. Γκράτζιου, Δ. Ποιμενίδου, Ε. Μαραγκόζη, Β. Μαντσοπούλου) είχε την ευκαιρία να παρακολουθήσει το αριστουργηματικό έργο του Α. Τσέσχωφ «Οι τρεις αδερφές» στην Κεντρική Σκηνή του Κρατικού Θεάτρου Βορείου Ελλάδος. Το έργο, τόσο ως προς το περιεχόμενο, όσο και ως προς τη σκηνοθεσία του μας συγκίνησε και μας οδήγησε σε προβληματισμούς για το νόημα της ζωής και την ατέρμονη και συχνά επίπονη προσπάθεια του ανθρώπου να το ανακαλύψει – προβληματισμούς που θα έχουμε την ευκαιρία να συζητήσουμε και εντός τάξης.

6η Πανελλήνια Μέρα Αθλητισμού
Σχολ. Έτος 2019-2020

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η 6η μέρα Πανελλήνια Μέρα Αθλητισμού στο 1Ο Πειραματικό Γ.Ε.Λ. Θεσσαλονίκης-Μανόλης Ανδρόνικος. Τη συγκεκριμένη ημέρα οι μαθητές συμμετείχαν σε πολλαπλές κινητικές δραστηριότητες: καλαθοσφαίριση, πετοσφαίριση, ποδόσφαιρο και πινγκ πονγκ.

ΑΠΟΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΘΛΗΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
O ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ. ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
Σχολ. Έτος 2018 - 2019

Το 1Ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης συμμετείχε με ένα μεγάλο αριθμό μαθητών στα σχολικά πρωταθλήματα που διοργάνωσε η ΔΔΕ Ανατολικής Θεσσαλονίκης. Από τις παραπάνω συμμετοχές των μαθητών δεν έλειψαν και οι διακρίσεις.

Συγκεκριμένα:

Α. Ομαδικά:

1. Ομάδα μπάσκετ αγοριών: συμμετείχε με δέκα μαθητές
  2. Ομάδα βόλεϊ αγοριών: συμμετείχε με δέκα μαθητές.

1Η ΓΕΝΙΚΗ ΣΥΝΕΛΕΥΣΗ
ΤΗΣ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑΣ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑΣ ΚΑΙ ΕΥΘΥΝΗΣ

Την Τρίτη, 11/12/2018, πραγματοποιήθηκε με επιτυχία η 1η Γενική Συνέλευση της Κοινότητας Δημοκρατίας και Ευθύνης (ΚΔΕ), του καινούριου θεσμού που λειτουργεί στο σχολείο μας από την αρχή του σχολικού έτους, με πρωτοβουλία του οικονομολόγου του σχολείου μας Θεοδόση Συκά. Μαθητές/-τριες και καθηγητές/-τριες συγκεντρώθηκαν την 7η ώρα του σχολικού προγράμματος στην αίθουσα εκδηλώσεων, όπου συζήτησαν και ψήφισαν πάνω στο θέμα της ημερήσιας διάταξης και συγκεκριμένα τον τρόπο εκφώνησης της πρωινής προσευχής, αποφασίζοντας τελικά, σε ανοιχτή ψηφοφορία και με ανάταση της χειρός, την δια βοής, με συμμετοχή όλων, εκφώνηση της πρωινής προσευχής κατά την ώρα της πρωινής συγκέντρωσης.

Υποκατηγορίες