Δίκτυα

Δίκτυο "Μαθητές εν Δράσει" Τετάρτη 04/03/2015

Σήμερα Τετάρτη μας επισκέφτηκε το 20ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης μέλος του Δικτύου στην συνάντηση του Ομίλου μας προκειμένου να μας βοηθήσουν να φτιάξουμε λαμπάδες. Όλοι μαζί φτιάξαμε λαμπάδες και φτάσαμε αισίως τον αριθμό 80.Οι λαμπάδες μας θα προωθηθούν με σκοπό να βοηθήσουμε:

1. την μικρή μας Στρατούλα που βρίσκεται στο Λονδίνο λόγω σπάνιας μορφής καρκίνου,
2. τα παιδιά στο αδελφοποιημένο σχολείο "ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ" στο Bouroyndi στην Ακτή Ελεφαντοστού

Δείτε φωτογραφίες εδώ

Δίκτυο Εθελοντισμού Τετάρτη 11/02/2015

Σήμερα συγκεντρωθήκαμε όλοι στο εργαστήριο μας. Οι εθελοντές "Μαθητές εν δράσει" του Ομίλου μας και οι μαθητές του project του 20ο ΓΕΛ και μέλη του δικτύου μας. Όλοι μαζί κόψαμε την βασιλόπιτα και το φλουρί έτυχε στον Ανδρέα, ο οποίος μας επισκεπτόταν πρώτη φορά. Η τύχη και όχι μόνο αυτή του "πρωτάρη" όπως το σχολίασαν οι φίλοι σου να είναι μαζί σου Ανδρέα.
Στη συνέχεια είχαμε επισκέψεις από τη συνάδελφο κ. Γρηγοριάδου Κούλα την βιολόγο του σχολείου μας η οποία μαζί με μια άλλη συναδέλφισσα από σχολείο της Π.Ε. μας έδειξαν κατασκευές από ανακυκλώσιμα υλικά. Οι μαθητές εθελοντές μας προετοιμάστηκαν για την παρουσίαση ενός project κατασκευών στους επισκέπτες που περιμένουμε στο πλαίσιο του ευρωπαικού προγράμματος erasmus+ κατά την διάρκεια του οποίου θα δεχτούμε μαθητές από την Τουρκία, την Ουγγαρία, την Ιταλία, την Κροατία και Ρουμανία.
Στην βιασύνη μας να προλάβουμε και την κοπή της πίτας μας (γιορτή) και την παρουσίαση των κατασκευών δεν πήραμε φωτογραφικό υλικό.