Διαγωνισμοί

Μεγάλες Επιτυχίες των Μαθητών μας στους Πανελλήνιους
Διαγωνισμούς Φυσικών Επιστημών

Μαθητές μας με ενδιαφέρον στις Φυσικές Επιστήμες συμμετείχαν και φέτος όπως και κάθε χρονιά στους Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Φυσικής, Χημείας και Βιολογίας αλλά και στο Διαγωνισμό Δημιουργικών Πειραμάτων για τα Λύκεια.

Ο Διευθυντής και ο Σύλλογος Διδασκόντων συγχαίρουμε καταρχήν όλους τους μαθητές μας για τη συμμετοχή τους στους διαγωνισμούς αυτούς.

Ιδιαίτερα συγχαρητήρια απευθύνουμε στους μαθητές μας που διακρίθηκαν και οι οποίοι φαίνονται στους πίνακες που ακολουθούν.

Πανελλήνιος Διαγωνισμός Φυσικής 2017 «Αριστοτέλης» (σε 93 Εξεταστικά Κέντρα, υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας- επιλογή ολυμπιακής ομάδας)

Α Λυκείου

1.  Πιτσιάβας Αχιλλέας- 1ο Βραβείο Αριστείας

2.  Ντελή Δέσποινα- 2ο Βραβείο Αριστείας

3.  Ντελή Μαρία- Εύφημος Μνεία

4.  Γκατζώνης Κωνσταντίνος- Εύφημος Μνεία

5.  Χρίσκος Αρσένης -Κλέων - Εύφημος Μνεία

Β Λυκείου

6.  Μπετσάκου Ελένη- 3ο Βραβείο Αριστείας

Γ Λυκείου

7.  Μεταλλίδης Ιωάννης- Εύφημος Μνεία

8.  Ρέβης Κωνσταντίνος-Ραφαήλ- Εύφημος Μνεία

27ος Πανελλήνιος Μαθητικός Διαγωνισμός Φυσικής Γενικού Λυκείου

Στον πίνακα φαίνεται η πανελλήνια κατάταξη των μαθητών μας:

Α Λυκείου

4ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ 2017
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο 4ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων για τα Λύκεια, διεξήχθη το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017. Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το σχολείο μας σε συνεργασία με το 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 52 τριμελείς, κατά βάση, ομάδες (150 μαθητές), της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Κεντρικό θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν το αλεύρι και τα μακαρόνια. Οι διαγωνιζόμενοι ασχολήθηκαν με το φούσκωμα που προκαλεί η μαγιά στο αλεύρι, αλλά και με τη γλουτένη. Επίσης μελέτησαν την αντοχή των μακαρονιών spaghetti No6 μια και αυτά χρησιμοποιούνται για την κατασκευή γεφυρών στους διεθνείς διαγωνισμούς Spaghetti Bridge που διοργανώνουν διάφορα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Οι μαθητές που διαγωνίσθηκαν έφυγαν ενθουσιασμένοι από τα Εξεταστικά Κέντρα για την εμπειρία που είχαν.

Δείτε την αφίσα του Διαγωνισμού, κάποιες φωτογραφίες από τη διεξαγωγή του διαγωνισμού, τα θέματα στα οποία διαγωνίστηκαν οι μαθητές όπως και τις ομάδες που βραβεύονται.

Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους, τους γονείς τους, τους καθηγητές τους και σε όλους τους εθελοντές που βοήθησαν στην διεξαγωγή του Διαγωνισμού.

Σας περιμένουμε στην επόμενη διοργάνωση…

Από την Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή

1ο Μαθητικός Διαγωνισμός Αρχαίων Ελληνικών
Αποτελέσματα

Η Οργανωτική Επιτροπή του 1ου Μαθητικού Διαγωνισμού Αρχαίων Ελληνικών είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού. Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε τους πρώτους 10 μαθητές που πρόκειται να βραβευθούν: με Βραβείο οι 3 πρώτοι, με έπαινο οι υπόλοιποι 7. Η βαθμολογία των υπολοίπων μαθητών και η σειρά κατάταξής τους θα αποσταλεί με email στα σχολεία.

Στον Διαγωνισμό  διαγωνίστηκαν συνολικά 98 μαθητές.

Σχετικά με την τελετή βράβευσης θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση.

Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε και πάλι όλους τους μαθητές που συμμετείχαν, καθώς και τους καθηγητές τους.

Η Οργανωτική Επιτροπή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ