Οργανώνει το Σχολείο μας

4ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ 2017
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο 4ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων για τα Λύκεια, διεξήχθη το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017. Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το σχολείο μας σε συνεργασία με το 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 52 τριμελείς, κατά βάση, ομάδες (150 μαθητές), της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Κεντρικό θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν το αλεύρι και τα μακαρόνια. Οι διαγωνιζόμενοι ασχολήθηκαν με το φούσκωμα που προκαλεί η μαγιά στο αλεύρι, αλλά και με τη γλουτένη. Επίσης μελέτησαν την αντοχή των μακαρονιών spaghetti No6 μια και αυτά χρησιμοποιούνται για την κατασκευή γεφυρών στους διεθνείς διαγωνισμούς Spaghetti Bridge που διοργανώνουν διάφορα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Οι μαθητές που διαγωνίσθηκαν έφυγαν ενθουσιασμένοι από τα Εξεταστικά Κέντρα για την εμπειρία που είχαν.

Δείτε την αφίσα του Διαγωνισμού, κάποιες φωτογραφίες από τη διεξαγωγή του διαγωνισμού, τα θέματα στα οποία διαγωνίστηκαν οι μαθητές όπως και τις ομάδες που βραβεύονται.

Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους, τους γονείς τους, τους καθηγητές τους και σε όλους τους εθελοντές που βοήθησαν στην διεξαγωγή του Διαγωνισμού.

Σας περιμένουμε στην επόμενη διοργάνωση…

Από την Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή

1ο Μαθητικός Διαγωνισμός Αρχαίων Ελληνικών
Αποτελέσματα

Η Οργανωτική Επιτροπή του 1ου Μαθητικού Διαγωνισμού Αρχαίων Ελληνικών είναι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσει τα αποτελέσματα του Διαγωνισμού. Στο συνημμένο αρχείο θα βρείτε τους πρώτους 10 μαθητές που πρόκειται να βραβευθούν: με Βραβείο οι 3 πρώτοι, με έπαινο οι υπόλοιποι 7. Η βαθμολογία των υπολοίπων μαθητών και η σειρά κατάταξής τους θα αποσταλεί με email στα σχολεία.

Στον Διαγωνισμό  διαγωνίστηκαν συνολικά 98 μαθητές.

Σχετικά με την τελετή βράβευσης θα ακολουθήσει νεότερη ανακοίνωση.

Ευχαριστούμε και συγχαίρουμε και πάλι όλους τους μαθητές που συμμετείχαν, καθώς και τους καθηγητές τους.

Η Οργανωτική Επιτροπή

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

ΕΠΙΘΕΤΟ ΟΝΟΜΑ ΣΧΟΛΕΙΟ ΤΑΞΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕΙΡΑ ΚΑΤΑΤΑΞΗΣ
Νταφούλη Θωμαΐς ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ Γ 88 1
Βιολιτζής  Στέφανος 8ο ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Γ 86 2
Μαστρακούλη Ευαγγελία 1ο ΓΕΛ ΣΥΚΕΩΝ Β 81 3
Γιδιώτης Ιωσήφ 1ο ΓΕΛ ΕΠΑΝΟΜΗΣ Γ 77 4
Αναγνώστου Μαρία ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΠΑΥΛΟΣ Γ 74 5
Λεοντή Σοφία 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Γ 72 6
Σιναέρη Χριστίνα 1ο ΓΕΛ ΣΥΚΕΩΝ Γ 68 7
Δημητριάδης Γεώργιος 3ο ΓΕΛ ΠΟΛΙΧΝΗΣ Γ 67,5 8
Αθανασόπουλος  Κωνσταντίνος ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΗΡΙΑ ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗ Β 66 9
Κουθουρίδου Αλίκη 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΛ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ Γ 65 10

3ο ΔΙΑΣΧΟΛΙΚΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ Ν. ΓΛΩΣΣΑΣ LEXIGAME

Το 3ο Διασχολικό Παιχνίδι Ν. Γλώσσας Lexigame διεξήχθη σήμερα Σάββατο 1 Απριλίου 2017, στο σχολείο μας με τη συμμετοχή 39 μαθητών από τρία Λύκεια (1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος", 2ο ΓΕΛ Αμπελοκήπων, Λύκειο Καλαμαρί).

Οι μαθητές, χωρισμένοι σε ομάδες των τριών, διαγωνίστηκαν σε δύο φάσεις σε θέματα ετυμολογίας, ορθογραφίας, σημασιολογίας και παραγωγής.

Το 1ο Βραβείο απέσπασε η ομάδα του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος" αποτελούμενη από τις μαθήτριες Ντελή Μαρία, Ντελή Δέσποινα και Παπίτσα Πολυτίμη με 48 βαθμούς.

Το 2ο Βραβείο απέσπασε η ομάδα του Λυκείου Καλαμαρί αποτελούμενη από τους μαθητές Μαστοράκη Μαρία, Ζωνίδη Διογένη και Δελιγκά Δημήτρη με 47 βαθμούς.

Το 3ο Βραβείο απέσπασε η ομάδα του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης "Μ. Ανδρόνικος" αποτελούμενη από τις μαθήτριες Μαυρογιαννίδη Θεολογία, Τσαμοπούλου Αντωνία και Τσερκέζογλου Δανάη με 43 βαθμούς.