Οργανώνει το Σχολείο μας

Θέματα 3ου Διαγωνισμού Κοινωνικών Επιστημών
"THINK.ing SO.cially".

Το Σάββατο 9/12/2017 διεξήχθη στο 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης ο 3ος Διαγωνισμός Κοινωνικών Επιστημών "THINK.ing SO.cially", με συμμετοχή 90 μαθητών από 12 Λύκεια της Περιφερειακής Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας. Πατήστε εδώ για να δείτε τα θέματα.

3ος Διασχολικός Διαγωνισμός Κοινωνικών Επιστημών "THINK.ing SO.cially"

Το Σάββατο, 09/12/2017, από τις 9.30 π.μ. μέχρι τις 12.30.μ.μ. θα διεξαχθεί στις εγκαταστάσεις του 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης ο  3ος Διασχολικός Διαγωνισμός Κοινωνικών Επιστημών "THINK.ing SO.cially".

Συνημμένα θα βρείτε την προκήρυξη  με όλες τις απαραίτητες πληροφορίες όπως

4ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ 2017
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο 4ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων για τα Λύκεια, διεξήχθη το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017. Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το σχολείο μας σε συνεργασία με το 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 52 τριμελείς, κατά βάση, ομάδες (150 μαθητές), της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Κεντρικό θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν το αλεύρι και τα μακαρόνια. Οι διαγωνιζόμενοι ασχολήθηκαν με το φούσκωμα που προκαλεί η μαγιά στο αλεύρι, αλλά και με τη γλουτένη. Επίσης μελέτησαν την αντοχή των μακαρονιών spaghetti No6 μια και αυτά χρησιμοποιούνται για την κατασκευή γεφυρών στους διεθνείς διαγωνισμούς Spaghetti Bridge που διοργανώνουν διάφορα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Οι μαθητές που διαγωνίσθηκαν έφυγαν ενθουσιασμένοι από τα Εξεταστικά Κέντρα για την εμπειρία που είχαν.

Δείτε την αφίσα του Διαγωνισμού, κάποιες φωτογραφίες από τη διεξαγωγή του διαγωνισμού, τα θέματα στα οποία διαγωνίστηκαν οι μαθητές όπως και τις ομάδες που βραβεύονται.

Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους, τους γονείς τους, τους καθηγητές τους και σε όλους τους εθελοντές που βοήθησαν στην διεξαγωγή του Διαγωνισμού.

Σας περιμένουμε στην επόμενη διοργάνωση?

Από την Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή