Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής

Τελετή βράβευσης για τον 2ο μαθητικό διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής

Στις 9/5/2015 στο Βαφοπούλειο Πνευματικό κέντρο πραγματοποιήθηκε η Τελετή βράβευσης για τον 2ο μαθητικό διαγωνισμό Δημιουργικής Γραφής, που συνδιοργανώθηκε από το 1ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ «Μανόλης Ανδρόνικος», το Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το Γραφείο Πολιτιστικών θεμάτων της Διεύθυνσης Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης και το Βαφοπούλειο Πνευματικό κέντρο.

Τα βραβεία και οι έπαινοι του Λυκείου:

Α'  Βραβείο : ΓΕΛ Βασιλικών, Μπαμπούση Δήμητρα, το κείμενο

Β΄ Βραβείο : Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης   Χατζηασεμίδου Σταυρούλα-Μαργαρίτα, το κείμενο.

Γ΄ Βραβείο : 6ο Εσπερινό ΕΠΑΛ, Νοχουτίδου Μελπομένη, το κείμενο.

Α΄ Έπαινος : 1ο Πειρ. ΓΕΛ, Παπαθανασίου Δήμητρα-Αθανασία, το κείμενο.

Β΄ Μαθητικός Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής
αφιερωμένος στον ποιητή Γ.Θ. Βαφόπουλο

Διοργάνωση: ΔΔΕ Ανατ. Θεσ/νίκης, 1ο Πρότυπο Πειραματικό ΓΕΛ Μανόλης Ανδρόνικος, Πρότυπο Πειραματικό Σχολείο Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, Τελλόγλειο Ίδρυμα Τεχνών, Βαφοπούλειο Ποιτιστικό Κέντρο.

Ο διαγωνισμός απευθύνθηκε σε μαθητές Λυκείων, Γυμνασίων και ΕΠΑΛ που ανήκουν στη Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Θεσσαλονίκης

Οι μαθητές επέλεξαν να διαγωνιστούν είτε στην δημιουργία ποιητικού κειμένου είτε πεζού- διηγήματος με βάση δοθέντα θέματα και τεχνικές δημιουργικής γραφής.

Ώρα προσέλευσης 10:45

2ος Διαγωνισμός Δημιουργικής Γραφής