Λυκείου

4ος ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΩΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ 2017
ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ

Ο 4ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων για τα Λύκεια, διεξήχθη το Σάββατο 4 Μαρτίου 2017. Τον διαγωνισμό διοργάνωσε το σχολείο μας σε συνεργασία με το 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών. Στο διαγωνισμό συμμετείχαν 52 τριμελείς, κατά βάση, ομάδες (150 μαθητές), της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Κεντρικό θέμα του φετινού διαγωνισμού ήταν το αλεύρι και τα μακαρόνια. Οι διαγωνιζόμενοι ασχολήθηκαν με το φούσκωμα που προκαλεί η μαγιά στο αλεύρι, αλλά και με τη γλουτένη. Επίσης μελέτησαν την αντοχή των μακαρονιών spaghetti No6 μια και αυτά χρησιμοποιούνται για την κατασκευή γεφυρών στους διεθνείς διαγωνισμούς Spaghetti Bridge που διοργανώνουν διάφορα πανεπιστήμια του εξωτερικού.

Οι μαθητές που διαγωνίσθηκαν έφυγαν ενθουσιασμένοι από τα Εξεταστικά Κέντρα για την εμπειρία που είχαν.

Δείτε την αφίσα του Διαγωνισμού, κάποιες φωτογραφίες από τη διεξαγωγή του διαγωνισμού, τα θέματα στα οποία διαγωνίστηκαν οι μαθητές όπως και τις ομάδες που βραβεύονται.

Συγχαρητήρια σε όλους τους διαγωνιζόμενους, τους γονείς τους, τους καθηγητές τους και σε όλους τους εθελοντές που βοήθησαν στην διεξαγωγή του Διαγωνισμού.

Σας περιμένουμε στην επόμενη διοργάνωση…

Από την Κεντρική Οργανωτική Επιτροπή

3ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων Λυκείων 2015

Το Σάββατο 14 Μαρτίου 2015 και ώρα 09:30 πμ – 13:00 μ, διεξήχθη ο 3ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων για τα Λύκεια της Περιφέρειας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Η καινοτομική διάθεση αποκέντρωσης και συνεργασίας με άλλα σχολεία, που εφάρμοσε φέτος το ΕΠΕΣ του σχολείου (μετά την συνεργασία για τον διαγωνισμό γυμνασίων με το Γυμνάσιο Βαθυλάκκου και το Πρότυπο Πειραματικό Γυμνάσιο του Πανεπιστημίου Μακεδονίας) συνεχίστηκε και με αυτήν την διοργάνωση. Συνεργαστήκαμε αυτήν την φορά με το 3ο ΓΕΛ Γιαννιτσών, δημιουργώντας ένα Διαγωνιστικό Κέντρο εκεί.

3ος Διαγωνισμός Δημιουργηκών Φυσικών Πειραμάτων

3ος Διαγωνισμός Δημιουργικών Πειραμάτων Λυκείων