Πραγματοποίηση 2ης μαθητικής συνάντησης
«Κλικ προστάτεψέ το»
στους κήπους του Πασά στην Άνω Πόλη.

Την Τετάρτη 27/3/2019 το σχολείο μας συμμετείχε στην 2η μαθητική συνάντηση του δικτύου περιβαλλοντικής εκπαίδευσης «Κλικ προστάτεψέ το», που έγινε στους κήπους του Πασά στην Άνω Πόλη. Στη δράση συμμετείχαν συνολικά 25 σχολεία της Θεσσαλονίκης και των γύρω νομών.

Η συμμετοχή μας εντάσσεται στις δράσεις που πλαισιώνουν το πρόγραμμα Περιβαλλοντικής εκπαίδευσης με τίτλο «Τα μαθηματικά της Φύσης και της Ζωής». Η παιδαγωγική ομάδα του σχολείου μας εκπροσωπήθηκε από  9 μαθητές της Α΄ και Β΄ τάξης και 2 συνοδούς καθηγητές που υλοποιούν το πρόγραμμα.

Η δράση είχε εκπαιδευτικό χαρακτήρα και περιελάμβανε ομαδικά παιχνίδια γνωριμίας στους κήπους του Πασά, περιήγηση και εξερεύνηση σε μονοπάτια της Άνω Πόλης με οδηγούς-ξεναγούς μαθητές και εργαλείο την φωτογραφία. Η δράση ολοκληρώθηκε με μουσικό δρώμενο στην αυλή του 7ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης. Μεταξύ άλλων επισκεφθήκαμε τον ναό του οσίου Δαυίδ, τον ναό του αγίου Νικολάου του Ορφανού, το Βυζαντινό λουτρό και την βιβλιοθήκη της Άνω Πόλης.

Οι μαθητές μας θα συμμετάσχουν σε διαγωνισμό φωτογραφίας που ακολουθεί, με αποστολή των φωτογραφιών τους.

Ήταν μια όμορφη ανοιξιάτικη μέρα με πολύ περπάτημα, πολλές εικόνες και έντονα εκπαιδευτικό χαρακτήρα.

Ευχαριστούμε τους μαθητές μας για την συνεργασία τους.

Οι υπεύθυνες του προγράμματος: Κ. Γρηγοριάδου, Χ. Μιχαηλίδου, A. Γραμματικοπούλου