Ημερίδες - Συνέδρια

4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο θεολογίας
Το Συνέδριο θα διεξαχθεί φέτος στο Ηράκλειο Κρήτης στις 17-18 Μαρτίου 2018

Το 4ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» είναι μία καινοτόμος δράση που υλοποιείται από το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» σε συνεργασία με το ΓΕΛ Γαζίου, με στόχο να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές να διερευνήσουν θεολογικά ζητήματα, να αναζητήσουν ήθη και έθιμα συνυφασμένα με τη θρησκεία τους, να μελετήσουν θέματα που άπτονται της επιστήμης, αλλά και της θρησκείας και να πάρουν θέση απέναντι σε κοινωνικά και άλλα προβλήματα της σύγχρονης εποχής εξετάζοντάς τα και υπό το πρίσμα της χριστιανικής ηθικής.

3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Θεολογίας
«Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο»
Ξάνθη 18-19 Μαρτίου 2017

Ολοκληρώθηκαν με επιτυχία οι εργασίες του 3ου Πανελληνίου Μαθητικού Συνεδρίου «Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» που διοργάνωσε το σχολείο μας στην Ξάνθη στις 18-19 Μαρτίου 2017. Στο Συνέδριο συμμετείχαν 850 περίπου μαθητές από 50 σχολεία από όλη την Ελλάδα (τη Θράκη, τη Μακεδονία, την Ήπειρο, τη Θεσσαλία, τη Στερεά Ελλάδα, την Αττική, την Πελοπόννησο, τα νησιά του Ιουνίου και του Βορειοανατολικού Αιγαίου, την Κρήτη και τα Δωδεκάνησα), οι οποίοι με την επίβλεψη των καθηγητών τους εκπόνησαν και παρουσίασαν συνολικά 110 εργασίες για ποικίλα θέματα που σχετίζονται με τη σχέση της Θεολογίας με την Ορθόδοξη Παράδοση και Ζωή, την Κοινωνία, την Επιστήμη και την Τέχνη. Όπως και τις άλλες χρονιές, έτσι και φέτος οι εργασίες των παιδιών παρουσίασαν εξαιρετική πρωτοτυπία, δημιουργικότητα και φαντασία, που απέδειξε και πάλι ότι η Θεολογία και το Ορθόδοξο βίωμα μπορούν να εμπνεύσουν τους μαθητές?

3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο Θεολογίας
«Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο»

Το 3ο Πανελλήνιο Μαθητικό Συνέδριο «Η θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» είναι μία καινοτόμος δράση που υλοποιείται από το 1ο Πειραματικό ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», με στόχο να δοθεί η δυνατότητα στους μαθητές να διερευνήσουν θεολογικά ζητήματα, να αναζητήσουν ήθη και έθιμα συνυφασμένα με τη θρησκεία τους, να μελετήσουν θέματα που άπτονται της επιστήμης, αλλά και της θρησκείας και να πάρουν θέση απέναντι σε κοινωνικά και άλλα προβλήματα της σύγχρονης εποχής εξετάζοντάς τα και υπό το πρίσμα της χριστιανικής ηθικής.

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί φέτος στην Ξάνθη στις 18-19 Μαρτίου 2017.

Το Συνέδριο είναι εγκεκριμένο από την ΔΕΠΠΣ (Διοικούσα Επιτροπή Πρότυπων και Πειραματικών Σχολείων, αρ. έγκρ. 628/ΔΕΠΠΣ/20-12-2016) και το ΥΠ.Π.Ε.Θ. (Φ15.1/13089/Δ2/26-1-2017), τελεί υπό την αιγίδα της Ιεράς Μητροπόλεως Ξάνθης και Περιθεωρίου και της ΔΕΠΠΣ και υποστηρίζεται οργανωτικά από το ΙΘΤΠ (Ίδρυμα Θρακικής Τέχνης και Πολιτισμού).

ΣΥΜMΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ
ΣΤΟ 5ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ
ACSTAC 2016

Το σχολείο, πιστό στην παράδοση που δημιούργησε ήδη από το 2011, συμμετείχε και φέτος στο 5ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας, που διοργάνωσε το Κολέγιο Ανατόλια στις εγκαταστάσεις του, στις 4-5-6 Μαρτίου 2016. Παρουσιάστηκαν 6 αξιόλογες εργασίες που  απέσπασαν τα συγχαρητήρια των διοργανωτών, οι τρείς από τις οποίες βραβεύθηκαν.

Αναλυτικά οι εργασίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι:

1)  «Βιοτρομοκρατία, η Σύγχρονη Απειλή»  Σαββίδου Φιλιώ, Παπαστεργίου Ελευθερία. Επιβλέπουσα Καθηγήτρια: Γρηγοριάδου Κυριακή, MSc, Βιολόγος.

2) «Μηχανές: Ένα Σύντομο Ταξίδι από τον Ήρωνα μέχρι τη Rosetta» Κουτσικάκης Κων/νος, Μυλωνάς Αλέξανδρος, Παγουλάτος Διαμαντής. Επιβλέπων Καθηγητής: Δρ. Σταύρος Παπαδόπουλος, Φυσικός.

3) «Ξέρουν Μαθηματικά οι Simsons;» Σιαμαντά Μαρία, Φεντανίδου Ζωγραφούλα. Επιβλέπουσα Καθηγήτρια : Δρ. Μιχαηλίδου Χριστίνα, Μαθηματικός. Βραβείο Καλύτερα Τεκμηριωμένης Εργασίας.

4) «Μη Ευκλείδειες Γεωμετρίες, Γεωδαισιακές Καμπύλες και Μορφοκλασματικά Σύνολα» Ρέβης Κωνσταντίνος-Ραφαήλ. Επιβλέπουσα Καθηγήτρια : Δρ. Μιχαηλίδου Χριστίνα, Μαθηματικός. Βραβείο Καλύτερης Συνολικά Εργασίας στα Μαθηματικά.

5) «Αμυγδαλή: Ο Άγνωστος Χειριστής των Συναισθημάτων» Τσάκωνα Δέσποινα, Τζιβρή Ξένια. Επιβλέπουσα Καθηγήτρια:  Γρηγοριάδου Κυριακή, MSc, Βιολόγος .

6) «Η Γνώση της Ανατομίας και η Συμβολή της στην Ανάπτυξη της Ιατρικής στην Αρχαία Αίγυπτο» Κασσερόπουλος Γρηγόρης, Δημητρακάκη Άννα. Επιβλέπουσα Καθηγήτρια : Δρ. Γκράτζιου Βασιλική, Φιλόλογος. Βραβείο Καλύτερα Τεκμηριωμένης Εργασίας.

«Υγιεινή και καλλωπισμός, ιατρική και ανατομία στην Αρχαία Αίγυπτο»
5ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας - ACSTAC 2016

Την Κυριακή 6 Μαρτίου 2016 ο μαθητής του Ομίλου μας Γρηγόρης Κασσερόπουλος μαζί με τη συμμαθήτριά του Άννα Δημητρακάκη από το Ελληνικό Κολλέγιο παρουσίασαν στο πλαίσιο του Επιστημονικού Μαθητικού Συνεδρίου acstac την εισήγησή τους με θέμα «Υγιεινή και καλλωπισμός, ιατρική και ανατομία στην Αρχαία Αίγυπτο» (επιβλέπουσα καθηγήτρια: Βασιλική Γκράτζιου). Η εργασία τους, η οποία ανήκε στην κατηγορία των διαθεματικών (Ιστορία - Βιολογία), βραβεύτηκε ως η καλύτερα τεκμηριωμένη.