Η Γωνιά των Φυσικών Επιστημών

ΣΥΜMΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ 3ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ACSTAC 2013

Το σχολείο συμμετείχε στο 3ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας, που διοργάνωσε το Κολέγιο Ανατόλια στις εγκαταστάσεις του, το Μάρτιο του 2013.

Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι:

1) «Η Παράξενη Συμπεριφορά κάποιων Μη Νευτώνειων Ρευστών» Θεοχαροπούλου Ηλιάνα, Μπακιρτζή Δέσποινα, Οικονόμου Ευαγγελία, Σαμαρά Κατερίνα, Τζάμου Βασιλική. Υπεύθυνη Καθηγήτρια: Δρ. Κλαίρη Αχιλλέως,Φυσικός.

2) «Ενέργεια : Τι …τρώμε και τι …πετάμε» Γιάννης Ματζαρίδης, Γιάννης Χαραλαμπίδης, Αλέξης Νίκας. Υπεύθυνοι Καθηγητές: Δρ. Κλαίρη Αχιλλέως, Φυσικός και Δρ. Σταύρος Παπαδόπουλος, Φυσικός.

ΣΥΜMΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ 2ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ACSTAC 2012

Το σχολείο συμμετείχε στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας, που διοργάνωσε το Κολέγιο Ανατόλια στις εγκαταστάσεις του, το Μάρτιο του 2012.

Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι:

1) «Λίγη Φυσική... για τη σοκολάτα» Ζωή Ευθυμιάδου, Βικτωρία Κελαναστάση, Αγγελική Κοσμά. Επιβλέπουσα Καθηγήτρια: Δρ. Κλαίρη Αχιλλέως, Φυσικός.

Η εργασία απέσπασε το Βραβείο της πιο πρωτότυπης εργασίας του Συνεδρίου.

Για να δείτε φωτογραφίες από την παρουσίαση στο Συνέδριο πατήστε εδώ.

ΣΥΜMΕΤΟΧΗ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ ΣΤΟ 1ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΣΥΝΕΔΡΙΟ ACSTAC 2011

Το σχολείο συμμετείχε στο 1ο Μαθητικό Συνέδριο Επιστήμης και Τεχνολογίας, που διοργάνωσε το Κολέγιο Ανατόλια στις εγκαταστάσεις του, στις 19 και 20 Μαρτίου 2011. Συμμετείχε με 20 μαθητές και 7 εργασίες.

Οι εργασίες που παρουσιάστηκαν ήταν οι:

1)  «Υδρογόνο : Το καύσιμο του 21ου αιώνα» Υπεύθυνος Καθηγητής: Δρ. Γεώργιος Μεμετζίδης, Χημικός.

Η εργασία πήρε το Βραβείο της πιο ορθά τεκμηριωμένης εργασίας του Συνεδρίου.

2)  «Σύνθεση στοιχειακού ιωδίου I2» Υπεύθυνος Καθηγητής: Δρ. Γεώργιος Μεμετζίδης, Χημικός.