Πανελλαδικές Εξετάσεις

Αποτελέσματα Πανελληνίων Εξετάσεων

Ανακοίνωση για τους υποψηφίους των Πανελλαδικών Εξετάσεων
Σχολ. Έτος 2016-2017 του Σχολείου μας

Την Τετάρτη 07-06-2017 και ώρα 0745 όλοι οι υποψήφιοι που εξετάζονται στο Σχολείο μας ( τελειόφοιτοι και απόφοιτοι του Σχολείου μας και του 20ου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης ) θα πρέπει να βρίσκονται στο μεγάλο προαύλιο του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ. Υπενθυμίζουμε ότι είναι απαραίτητο να έχετε μαζί σας το καρτελάκι υποψηφίου που σας έχει χορηγηθεί

ΑΙΤΗΣΗ ? ΔΗΛΩΣΗ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ
ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΙΣ ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ ΤΩΝ ΓΕΛ

Η Αίτηση που πρέπει να συμπληρώσουν οι υποψήφιοι για να συμμετάσχουν στις Πανελλαδικές εξετάσεις που θα πραγματοποιηθούν τον Ιούνιο του 2016 με τις οδηγίες

Προκήρυξη για την εισαγωγή στις σχολές αξιωματικών και αστυφυλάκων

Όσοι ενδιαφέρονται για την εισαγωγή στις σχολές αξιωματικών και αστυφυλάκων διαβάστε την προκήρυξη

Ανακοίνωση για τους υποψηφίους στην Πυροσβεστική Ακαδημία

Θέμα: Προθεσμία υποβολής δικαιολογητικών για τη συμμετοχή υποψηφίων στις προκαταρκτικές εξετάσεις των Σχολών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας ακαδημαϊκού έτους 2016-2017.

Σχετ.: Η με αριθμ. πρωτ. 31784 Φ.300/19-5-2016 Προκήρυξη του Αρχηγείου Πυροσβεστικού Σώματος (ΑΔΑ: 962Υ465ΦΘΕ-ΣΑΞ).

Σας γνωρίζουμε ότι αναρτήθηκε στο διαδίκτυο στην ιστοσελίδα του Πυροσβεστικού Σώματος: www.fireservice.gr η προκήρυξη διαγωνισμού για την εισαγωγή στις Σχολές Ανθυποπυραγών και Πυροσβεστών της Πυροσβεστικής Ακαδημίας, για το ακαδημαϊκό έτος 2016-2017. Οι υποψήφιοι θα πρέπει να ενημερωθούν από το διαδίκτυο σχετικά με τον τρόπο ηλεκτρονικής υποβολής της Αίτησης ? Υπεύθυνης Δήλωσης, τα δικαιολογητικά και τις ημερομηνίες υποβολής τους, τις προκαταρκτικές εξετάσεις και εν γένει για όλες τις διαδικασίες που αφορούν την ανωτέρω προκήρυξη. Στην ως άνω ιστοσελίδα θα υπάρχει ενημέρωση σχετική με θέματα της προκήρυξης.

ΥΓΕΙΟΝΟΜΙΚΗ ΕΞΕΤΑΣΗ
ΕΞΕΤΑΣΗ ΑΘΛΗΜΑΤΩΝ ΓΙΑ ΤΙΣ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΕΣ ΑΚΑΔΗΜΙΕΣ

Αγαπημένα μας παιδιά,

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε την εγκύκλιο που καθορίζει τις διαδικασίες Υγειονομικής Εξέτασης και Πρακτικών Δοκιμασιών (Αθλήματα) για την εισαγωγή στις Γυμναστικές Ακαδημίες (ΤΕΦΑΑ). Καλό είναι να δείτε μαζί με τους γονείς σας το πρόγραμμα (σύμφωνα με τη σειρά των επωνύμων,) και όλες τις σχετικές παρατηρήσεις που αναφέρονται στην εγκύκλιο.

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΩΝ ΕΞΕΤΑΣΕΩΝ ΗΜΕΡΗΣΙΩΝ ΚΑΙ ΕΣΠΕΡΙΝΩΝ ΓΕΝΙΚΩΝ ΛΥΚΕΙΩΝ (ΓΕΛ) 2015

Ώρα προσέλευσης 0730

Προκήρυξη Διαγωνισμού Επιλογής Σπουδαστών-τριών στις Στρατιωτικές Σχολές

Δημοσιεύτηκε η προκήρυξη για την εισαγωγή Σπουδατών-τριών στις Στρατιωτικές Σχολές. Διαβάστε την

Υποβολή Αίτησης Δήλωσης για συμμετοχή στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

Από 10 Φεβρουαρίου έως και 25 Φεβρουαρίου 2015 μπορείτε να υποβάλλεται αίτηση δήλωσης για εισαγωγή στην Τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Επιτυχόντες μαθητές του σχολείου μας στις Πανελλήνιες Εξετάσεις 2014

ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ  ΠΑΙΔΕΙΑΣ  &  ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ Π/ΘΜΙΑΣ & Δ/ΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

ΚΕΝΤΡΙΚΗΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ

1o ΠΡΟΤΥΠΟ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

« ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Θεσσαλονίκη 28/08/2014

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Το Επιστημονικό Εποπτικό Συμβούλιο, η Διεύθυνση και ο Σύλλογος Διδασκόντων του 1ου Πρότυπου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος», αισθάνονται την υποχρέωση να συγχαρούν θερμά τους αποφοίτους του σχολείου για τις εξαιρετικές επιδόσεις τους στις Πανελλήνιες Εξετάσεις 2014 και την εισαγωγή τους στις σχολές και τα τμήματα της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης. Συγκεκριμένα σε σύνολο 58 υποψηφίων, 51 εισήχθησαν σε τμήματα πανεπιστημιακών σχολών και επτά σε τμήματα των ΤΕΙ. Η κατανομή των επιτυχόντων στα τμήματα των σχολών των Πανεπιστημίων και ΤΕΙ είναι η παρακάτω:

Πεδίο Επιστημών Υγείας:

1.      Ιατρικές σχολές: Τρεις (3) μαθητές.

2.      Φαρμακευτική σχολή: Ενας (1) μαθητής.

3.      Νοσηλευτική σχολή ΤΕΙ: Ενας (1) μαθητής.

4.      Τμήμα Ιατρικών Εργαστηρίων ΤΕΙ: Ενας (1) μαθητής.

5.      Τμήμα Βιολογικών Εφαρμογών & Τεχνολογιών: Ενας (1) μαθητής.

Πεδίο Θετικών Σπουδών:

1.      Τμήμα Μαθηματικών: Ενας (1) μαθητής.

2.      Τμήμα Φυσικής: Δύο (2) μαθητές.

3.      Τμήμα Χημείας: Ενας (1) μαθητής.

15-04-13 Διαδικασίες για τους υποψηφίους των πανελλαδικών εξετάσεων 2013

Για την εγκύκλιο πατήστε εδώ.

Για τα συνημμένα αρχεία της εγκυκλίου πατήστε εδώ.

Δελτίο Τύπου

polis11

Όπως κάθε χρόνο τα φετινά αποτελέσματα του Σχολείου στις Πανελλήνιες Εξετάσεις του 2012 ήταν εξαιρετικά.

Όπως κάθε χρόνο τα φετινά αποτελέσματα του Σχολείου στις Πανελλήνιες Εξετάσεις του 2011 ήταν εξαιρετικά. Από το 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ ΓΕΝΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ (Κλεάνθους 30), αποφοίτησαν τον Ιούνιο 2011 54 μαθητές. Από αυτούς οι 53 ήταν υποψήφιοι για την Τριτοβάθμια Εκπαίδευση. Με την σημερινή ανακοίνωση των αποτελεσμάτων εισαγωγής σε σχολές της Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης διαπιστώνουμε ότι εισάγονται 52 από τους 53 μαθητές (98,1%). Αναλυτικότερα:

42 μαθητές εισάγονται σε ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ (80,8% )

και 10 μαθητές εισάγονται σε ΣΧΟΛΕΣ Τ.Ε.Ι. (19,2% )

Συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά καθώς και στους καθηγητές και στις καθηγήτριές τους και ευχές για καλή επιτυχία στις πανεπιστημιακές τους σπουδές.