Μαθητές

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ 2017
24-06-2017

Μέσα σε θερμό κλίμα,  λόγω συγκίνησης αλλά και … ζέστης, πραγματοποιήθηκε το Σάββατο, 24/06/2017, η γιορτή αποφοίτησης του σχολείου μας. Οι απόφοιτοί μας , αγόρια και κορίτσια, λαμπεροί και χαρούμενοι, στην «πιο καλή τους ώρα», γιόρτασαν μαζί με γονείς, φίλους και καθηγητές τους, τη σημαντική αυτή καμπή στη ζωή του καθενός. Χάρη στη φροντίδα μιας δυναμικής ομάδας με επικεφαλής τον Γρηγόρη Κασσερόπουλο, οι παριστάμενοι απόλαυσαν σκετς που σατίριζαν τη σχολική ζωή,  προβολή αναμνηστικών βίντεο, ζωντανή μουσική αλλά και πλούσιο σπιτικό φαγητό, το οποίο ετοίμασαν και πρόσφεραν οι ίδιοι οι γονείς, καθώς και ποτά, τα οποία πρόσφερε ο Σύλλογος Γονέων και Κηδεμόνων. Η γιορτή έκλεισε με τα «ιπτάμενα φαναράκια», ἐνα για κάθε απόφοιτο και απόφοιτη, που υψώθηκαν στον ουρανό μαζί με τις ευχές όλων μας για  καλή επιτυχία, υγεία, αγάπη και τύχη των παιδιών αυτών στη ζωή.

Βίντεο την εκδήλωση και τη συναυλία μπορείτε να δείτε εδώ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ
"Απο το κείμενο στην παράσταση"

Μετά την ολοκλήρωση και της εφετινής μας προσπάθειας με το έργο της Αλεξάνδρας Μητσιάλη "Ξυπόλυτοι Ήρωες", ευχαριστούμε από καρδιάς όσους βοήθησαν σε αυτήν, αλλά και όσους τίμησαν με την παρουσία τους τις δύο παραστάσεις μας, 8 και 9 Απριλίου 2017. Χάρη στην παρουσία αυτή συγκεντρώθηκε το ποσό των 403 Ευρώ, το οποίο διατέθηκε στη δράση του Κ.Θ.Β.Ε. "Κάνε save το δικό σου Θέατρο Δάσους", για τη συντήρηση ενός από τα πιο παλιά και αγαπημένα θέατρα της πόλης μας.

Ο Όμιλος Θεάτρου του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ "Μανόλης Ανδρόνικος"

Θεατρική παράσταση από το ομώνυμο μυθιστόρημα της ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΜΗΤΣΙΑΛΗ
«ΞΥΠΟΛΥΤΟΙ ΗΡΩΕΣ»
όμίλος θεάτρου "Απο το κείμενο στην παράσταση"

Τους «Ξυπόλυτους Ήρωες», θεατρική διασκευή του ομώνυμου μυθιστορήματος της Αλεξάνδρας Μητσιάλη, επέλεξε για τη φετινή σχολική χρονιά ο  Όμιλος Θεάτρου του 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μ. Ανδρόνικος», ένας Όμιλος με μαθητές από δέκα διαφορετικά σχολεία της πόλης μας. Το βιβλίο εκτυλίσσεται στη Θεσσαλονίκη της Κατοχής και με γνήσια λογοτεχνικά μέσα διδάσκει Ιστορία, ήθος, ανθρωπιά και αποτίει φόρο τιμής τόσο σε όσους πρόβαλαν -μικρότερη ή μεγαλύτερη- αντίσταση στον κατακτητή, όσο και στους Εβραίους συμπολίτες μας –πάνω από 44.000- που χάθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, αφήνοντας αυτή την πόλη πολύ πιο φτωχή. Η παράσταση θα ανεβεί  στην αίθουσα «Αλέξανδρος Δελμούζος» του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Δελμούζου 1 με Αγίας Σοφίας γωνία), σε δύο παραστάσεις, στις 8 και 9 Απριλίου 2017, στις 7.30 το βράδυ.

Η Αφίσα

ΞΥΠΟΛΥΤΟΙ ΗΡΩΕΣ

Η πρόσκληση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Θεατρική παράσταση από το ομώνυμο μυθιστόρημα της ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΜΗΤΣΙΑΛΗ
«ΞΥΠΟΛΥΤΟΙ ΗΡΩΕΣ»
όμιλος θεάτρου "Απο το κείμενο στην παράσταση"

Η παράσταση ανέβηκε  στην αίθουσα «Αλέξανδρος Δελμούζος» του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Δελμούζου 1 με Αγίας Σοφίας γωνία), σε δύο παραστάσεις, στις 8 και 9 Απριλίου 2017, στις 7.30 το βράδυ.

Δείτε την γενική πρόβα που έγινε στις 1400 , ημέρα πρεμιέρας

Μέρος 1ο Μέρος 2ο

Δείτε τρία αποσπάσματα απο τις προκαταρκτικές πρόβες όπως και τις γενικές παρατηρήσεις της υπεύθυνης καθηγήτριας του ομίλου Αναστασίας Γρηγοριάδου

ΒΡΑΒΕΥΣΗ ΜΑΘΗΤΩΝ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗΣ ΓΡΑΦΗΣ
ΣΕ ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΚΟ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ

Με μεγάλη χαρά ακούσαμε τα αποτελέσματα του μαθητικού διαγωνισμού Ποίησης που διοργάνωσε ο Μορφωτικός Σύλλογος Πετρούπολης υπό την αιγίδα της Unesco. O διαγωνισμός ήταν Πανελλαδικός με ιδιαίτερα μεγάλη συμμετοχή.

Συνολικά 25 μαθητές του Ομίλου Δημιουργικής Γραφής συμμετείχαν στον διαγωνισμό  και τιμήθηκαν με 21 διακρίσεις (βραβεία και επαίνους). Ιδιαίτερα υψηλή βαθμολογία συγκέντρωσαν και οι μη βραβευθέντες μαθητές.

Βραβεύθηκαν οι μαθητές:

Υποκατηγορίες