Μαθητές

Περιγραφή Ομίλου Κινηματογράφου 2020-2021

Οι μαθητές/μαθήτριες να

α) γνωρίσουν ηθικές αξίες στην τέχνη του κινηματογράφου,

β) ανακαλύψουν πολιτισμικές και κοινωνικές αναπαραστάσεις στην 7η Τέχνη,

γ)  προβληματιστούν και ευαισθητοποιηθούνμέσα από ταινίες για ποικίλα σύγχρονα ζητήματα που συνδέονται με τις ηθικές αξίες, το δημοκρατικό πνεύμα, την κοινωνική συνοχή, το περιβάλλον, την ύπαρξη του ανθρώπου και την πίστη στον Θεό,

δ)  διευρευνήσουν τις δυσκολίες της συνύπαρξης και να ανακαλύψουν τα παραδείγματα αρμονικής συνύπαρξης και συνεργασίας μεταξύ των λαών με διαφορετικές παραδόσεις,

ε)  εμπνευστούν και να προχωρήσουν μέσω της αποκτηθείσας γνώσης σε γόνιμες συνθέσεις και δημιουργίες, που καταλύουν κάθε μορφή φανατισμού, θεμελιοκρατίας και ολοκληρωτισμού καθώς και να αναλογιστούν τις πανανθρώπινες αξίες και τα ιδανικά κάθε θρησκείας και λαού,

στ) να αξιολογήσουν στάσεις ζωής με άξονα την ηθική και το δημοκρατικό πνεύμα με απώτερο στόχο να εμπνευστούν από αυτές στην προσωπική τους ζωή

ζ) παρουσιάσουν στο ιστολόγιο του ομίλου τις θέσεις, τους προβληματισμούς και τα επιχειρήματά τους για τη ζωή και τις αξίες με βάση την τέχνη του κινηματογράφου μέσα από πολυτροπικά κείμενα και να αλληλεπιδράσουν.

Σύνδεσμοι για ιστολόγια
Όμιλος Κινηματογράφου

1ο Πρότυπο ΓΕ.Λ. Θεσσαλονίκης - Μανόλης Ανδρόνικος

Στους ακόλουθους συνδέσμους μπορείτε να δείτε τα ιστολογία:

α) του Προγράμματος "Εγώ και Εσύ μαζί" της Διεθνούς Αμνηστίας.

β) του Όμιλου Κινηματογράφου,

Εκ μέρους των συναδέλφων του Προγράμματος και του Ομίλου,

Περιγραφή Ομίλου Πειρ.Και.Ομαδόν 2020-2021

Φωτογραφίες - Δραστηριότητες

Χρονική διάρκεια Ομίλου: 2 ώρες

Ο όμιλος Πειραμάτων και Καινοτομίας ΠΕΙΡ.ΚΑΙ.ΟΜΑΔΟΝ έχει μακρά παρουσία στο σχολείο μας. Το πεδίο θεματολογίας του είναι επιστημονικά ευρύ αλλά και πολύ διασκεδαστικό. Ασχολούμαστε με δημιουργικά πειράματα με απλά υλικά, δωμάτια απόδρασης, φυσικά μαγικά, διαγωνισμούς EUSO, Πανελλήνιους Διαγωνισμούς Φυσικής, Διαγωνισμούς Δημιουργικών Πειραμάτων, το Πρόγραμμα "Η φόρμουλα 1 στα σχολεία" και πολλά άλλα. Υπεύθυνοι του Ομίλου είναι η κα Κλαίρη Αχιλλέως και ο κ Σταύρος Παπαδόπουλος, Δρ. Φυσικοί. Στο επισυναπτόμενο αρχείο μπορείτε να δείτε φωτογραφίες από πολλές δραστηριότητες του Ομίλου. Καλή σας διασκέδαση!

Στόχοι:

Οι μαθητές /μαθήτριες- μέλη

• Να μάθουν να χρησιμοποιούν τα όργανα του εργαστηρίου
  • Να «οργανώνουν» το κατάλληλο πείραμα για να διερευνήσουν κάποιο φυσικό φαινόμενο
  • Να παρατηρούν, να μετρούν, να καταγράφουν και να επεξεργάζονται τις μετρήσεις, να κάνουν διαγράμματα και να προσδιορίζουν-υπολογίζουν φυσικά μεγέθη
  • Να σχεδιάζουν και να υλοποιούν δράσεις με σκοπό τη συμμετοχή σε ένα διαγωνισμό
Η βασιλόπιτα του Ομίλου Αρχαιολογίας και η…τελευταία ψηφίδα
Όμιλος ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑΣ, ΤΕΧΝΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ
και ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΨΗΦΙΔΩΤΟΥ

Την Παρασκευή 17 Ιανουαρίου τα μέλη του Ομίλου Αρχαιολογίας και Εργαστηρίου ψηφιδωτού κόψαμε, όπως κάθε χρόνο, τη βασιλόπιτά μας. Φέτος όμως η κοπή της πίτας συνδυάστηκε και με μια ακόμη γλυκιά στιγμή, την τελετουργική ολοκλήρωση του ψηφιδωτού μας (αντιγράφου δαπέδου του Γαλεριανού συγκροτήματος). Ευχαριστούμε όλους όσους εργάστηκαν για το ψηφιδωτό αυτό, από την Ελένη Ισπόγλου και την Μαρία Ράινερς, που το σχεδίασαν, την Αλεξάνδρα Παπαδοπούλου, την Εύη Φλώρου, τον Πρόδρομο Πολυχρονιάδη, τον Κώστα Τσακίρη, τον Αλέξανδρο Μυρώνη, την Βασιλική Διαμαντή, την Φαίη Κεραμοπούλου, μέχρι τους μικρότερους της παρέας, την Νικόλ Κύριο, την Χρυσούλα Σταυρίδου και τον Ντίνο Καλογεράκη. Μπράβο σε όλους!

ΓΙΟΡΤΗ ΑΠΟΦΟΙΤΗΣΗΣ 2019
26-06-2019

Μέσα σε θερμό κλίμα πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη, 26/06/2019, η γιορτή αποφοίτησης του σχολείου μας. Οι απόφοιτοί μας , αγόρια και κορίτσια, λαμπεροί και χαρούμενοι, στην «πιο καλή τους ώρα», γιόρτασαν μαζί με γονείς, φίλους και καθηγητές τους, τη σημαντική αυτή στιγμή της ζωής τους. Το πρόγραμμα περιλάμβανε μια εξαιρετική συναυλία από το Μουσικό Εργαστήρι με επικεφαλής τον κ. Θεοδόση Συκά με μόνιμο πολύτιμο συμπαραστάτη τον κ. Γιάννη Παπά, ομιλία από τον απόφοιτο Θανάση Χατζηδημητρίου,  προβολή αναμνηστικού βίντεο, απονομή βραβείων και αναμνηστικών σε μαθητές (από τον Σύλλογο γονέων), χορευτικό πρόγραμμα και μουσική. Η γιορτή έκλεισε με τα ιπτάμενα φαναράκια, που υψώθηκαν στον ουρανό μαζί με τις ευχές όλων μας για  καλή επιτυχία, υγεία, αγάπη και τύχη των παιδιών αυτών στη ζωή.

Υποκατηγορίες