Μαθητές

ΓΙΟΡΤΉ ΑΠΟΦΟΊΤΗΣΗΣ ΣΧΟΛΙΚΟΥ ΕΤΟΥΣ 2017-2018
Πρόσκληση στην τελετή αποφοίτησης

Σας προσκαλούμε στην τελετή αποφοίτησης των μαθητών και μαθητριών της Γ΄ Λυκείου του 1ου Πειραματικού Γενικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» της σχολικής χρονιάς 2017 - 2018 τη Δευτέρα 25 Ιουνίου 2018 στις 8.30 μ.μ. στο σχολείο μας.

Ο Πρόεδρος του Ε.Π.Ε.Σ.  Ο Δ/ντής
Χ. Πολάτογλου
Καθηγητής Τμήματος Φυσικής Α.Π.Θ.
Δρ. Κ.Κεραμιδάς

Ο καλός άνθρωπος του Σε Τσουάν
όμιλος θεάτρου
του 1ου Πρότυπου Πειραματικού ΓΕΛ Θεσσαλονίκης - «Μανόλης Ανδρόνικος»

η θεατρική παράσταση Ο καλός άνθρωπος του Σε Τσουάν παρουσίασε ο θεατρικός όμιλος του σχολείου μας, «Θεατρικό εργαστήρι». Ο καλός άνθρωπος του Σε Τσουάν, αυτό το σύγχρονο και μαζί παλιό και αιώνιο παραμύθι –αν είναι δυνατό να είσαι καλό με τους άλλους και με τον εαυτό σου σε μια κοινωνία σαν τη δική μας- είναι τελικά μια μελέτη ζωής. Έργο μελέτη για την αδυσώπητη δύναμη της μητρότητας, για τη δικαιοσύνη, τον έρωτα, την εξουσία, την αρπακτικότητα του στερημένου.

Οι μαθητές/τριες του ομίλου και απόφοιτοι του σχολείου σε συνεργασία με την καθηγήτρια Κ. Αντικουλάνη δούλεψαν όλη τη χρονιά για τη διασκευή του έργου και την παρουσίαση μιας εκδοχής του με τον τρόπο που το κατανόησαν και τους προβλημάτισε. Τον προβληματισμό τους μετέφεραν στη σκηνή μέσα από τη δραματοποίηση του έργου, τη μουσική και τις σκηνές που οι ίδιοι έγραψαν και ενσωμάτωσαν στο κείμενό του.

Τα έσοδα της παράστασης θα διατεθούν στους «Γιατρούς του κόσμου» για την αγορά φαρμάκων.

Δείτε την παράσταση της Κυριακής

Μέρος 1ο

Μέρος 2ο

Μέρος 3ο

Αφιέρωμα στους Μουσικούς της Θεσσαλονίκης
Μια παράσταση του ομίλου Μουσικό Εργαστήρι

Το «Μουσικό Εργαστήρι», ο Όμιλος μουσικής του 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μ. Ανδρόνικος» και το 18ο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης ανέβασαν μουσικοθεατρική παράσταση  αφιέρωμα στους Μουσικούς της Θεσσαλονίκης

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στην αίθουσα εκδηλώσεων του Σχολείου μας το Σάββατο 10/3/2018 στις 830 μ.μ.. Η είσοδος ήταν ελεύθερη για το κοινό.

Ο Χαιρετισμός Δ/ντή Η Παράσταση

Συναυλία-αφιέρωμα του ομίλου
"Μουσικό Εργαστήρι"

Σας προσκαλούμε στη συναυλία-αφιέρωμα που θα δώσει το "Μουσικό Εργαστήρι" το Σάββατο 10 Μαρτίου 2018, στις 20.00, στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας. Η φετινή συναυλία είναι αφιερωμένη στους μουσικούς της Θεσσαλονίκης.

Μουσικό Εργαστήρι

Ομιλία του ομότιμου καθηγητή κ. Γιάννη Σειραδάκη
για τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων

Tην Παρασκευή 19.1.2018 ο κ.Γιάννης Σειραδάκης, ομότιμος καθηγητής του Τμήματος Φυσικής του ΑΠΘ και διεθνώς αναγνωρισμένος αστροφυσικός, ήρθε στο σχολείο μας και μίλησε στους καθηγητές και στους μαθητές για τον Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Ο κ. Σειραδάκης, θεωρείται ένας από τους πλέον ειδικούς για το Μηχανισμό, τόσο στην Ελλάδα, όσο και διεθνώς, και είναι μέλος της διεθνούς ερευνητικής ομάδας η οποία πρωτοστάτησε στην πρόσφατη διερεύνηση και αναθέρμανση του ενδιαφέροντος για το Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Στη διάρκεια της εξαιρετικά ενδιαφέρουσας ομιλίας του μας ενημέρωσε σχετικά με το ναυάγιο και τον περίφημο Μηχανισμό των Αντικυθήρων. Μας μίλησε για τη λειτουργία του, τις επιγραφές του, την τεχνολογική και επιστημονική εξέλιξη, που αποτελούσε προϋπόθεση για τη δημιουργία του, ακόμη και για τα τελευταία πορίσματα της έρευνας. Η ομιλία αυτή εντάσσεται στο ευρωπαϊκό πρόγραμμα Erasmus+ KA2 “Inventors and innovators: our heritage and our future”. Ήταν μια μοναδική ευκαιρία να ενημερωθούν οι μαθητές μας για τον πιο εξελιγμένο σωζόμενο μηχανισμό της ελληνικής αρχαιότητας, με τον οποίο ασχολούνται στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ιστορίας και του Ομίλου Αρχαιολογίας με υπεύθυνη καθηγήτρια την κ. Βασιλική Γκράτζιου. Επίσης η ομιλία παρουσιάστηκε στο πλαίσιο της έρευνας που γίνεται στο Project «Αναζητώντας την καινοτομία» με υπεύθυνους τους καθηγητές κ. Κλαίρη Αχιλλέως και κ. Σταύρο Παπαδόπουλο.

Βίντεο 1 απο 5

Υποκατηγορίες