Αρχαιολογίας, Τέχνης και Επιστήμης 2015-2016

Ο όμιλος Αρχαιολογίας, Τέχνης και Επιστήμης από την κα Βασιλική Γκράτσιου

Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016

Την Παρασκευή 11 Μαρτίου 2016 οι μαθητές του ομίλου μας είχαν την ευκαιρία να συναντήσουν και να πάρουν συνέντευξη από την ομότιμη καθηγήτρια Κλασικής Αρχαιολογίας  της Φιλοσοφικής Σχολής του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκηςκ. Χρυσούλα Παλιαδέλη. Η κ.Παλιαδέλη, η οποία υπήρξε βοηθός του καθηγητή Μανόλη Ανδρόνικου και συνεργάστηκε μαζί του στην ανασκαφή της Βεργίνας, έδωσε την ευκαιρία στις μαθήτριες και στους μαθητές μας να γνωρίσουν άγνωστες πτυχές της προσωπικότητας και του έργου του μεγάλου αρχαιολόγου. Επίσης τους κατατόπισε σχετικά με την πορεία της Πανεπιστημιακής ανασκαφής της Βεργίνας, την οποία διευθύνει από το 2001,  τα νεότερα ευρήματα και την σύγχρονη επιστημονική έρευνα.

Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016

Την Παρασκευή 4 Μαρτίου 2016,μετά την προβολή φωτογραφικού υλικού από το 2ο Μαθητικό Συνέδριο με θέμα «Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού και τη συζήτηση σχετικά με την παρουσία της ομάδας μας, ακολούθησε ο προγραμματισμός για τα επόμενα βήματά μας. Πρόκειται για τη συμμετοχή του ομίλου μας στον εορτασμό των 25 χρόνων του σχολείου μας με ένα αφιέρωμα στον Μανόλη Ανδρόνικο και την προετοιμασία του σχετικού υλικού. Κυρίως όμως οι μαθητές ενημερώθηκαν για τις ανακοινώσεις που έγιναν στην 29η Συνάντηση με θέμα το Αρχαιολογικό ΄Έργο στη Μακεδονία και Θράκη, που είναι σε εξέλιξη και ακολούθησε σχετική πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση.

Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2016

Την Παρασκευή 27 Φεβρουαρίου 2016 οι μαθήτριες και οι μαθητές του ομίλου μας  μοιράστηκαν τις αρμοδιότητές τους (powerpoint, φωτογράφιση κ.ά.) και έκαναν τις τελευταίες πρόβες για την αυριανή τους παρουσίαση στο 2ο Μαθητικό Συνέδριο.  Το Σάββατο 27 Φεβρουαρίου 2016  η ομάδα μας ήταν η πρώτη που παρουσίασε την εισήγησή της στο διήμερο 2ο Μαθητικό Συνέδριο με θέμα «Η Θεολογία διαλέγεται με τον σύγχρονο κόσμο» στο Μουσείο Βυζαντινού Πολιτισμού παρουσιάζοντας το ψηφιδωτό που είχαμε ετοιμάσει και την  εισήγηση του ομίλου μας με τον τίτλο «Με αφορμή την δημιουργία ενός ψηφιδωτού. Από τα ψηφιδωτά της Ραβένας στον Klimt?.  Η ποιότητα της εργασίας, τόσο του εικαστικού έργου, όσο και της εισήγησης ήταν, κατά κοινή ομολογία, υψηλής ποιότητας και η παρουσία όλων των μελών της ομάδας ήταν άψογη και απέσπασε θερμά σχόλια.