Αρχαιολογίας, Τέχνης και Επιστήμης Σχ. Έτος 2016-2017

Ο όμιλος Αρχαιολογίας, Τέχνης και Επιστήμης από την κα Βασιλική Γκράτσιου

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 26 και την Παρασκευή 27 Ιανουαρίου 2017 συνεχίσαμε την κατασκευή του ψηφιδωτού μας. Οι μαθητές δούλεψαν με κέφι κατανέμοντας την εργασία, κόβοντας και κολλώντας  ψηφίδες και προγραμματίζοντας τη συνέχεια της κατασκευής. Επίσης προετοιμάστηκε η εκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας μας που θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 2.2.17 στο κτήμα Γεροβασιλείου.

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 19 και την Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2017 συνεχίσαμε την κατασκευή του ψηφιδωτού μας. Την Παρασκευή κόψαμε και τη βασιλόπιτα του ομίλου μας. Έπειτα συζητήσαμε θέματα που σχετίζονται με πρόσφατες αρχαιολογικές ανακαλύψεις και με την προετοιμασία των εργασιών για το περιβαλλοντικό πρόγραμμα με τον τίτλο «Τι ταύτα προς Διόνυσον».

«ΜΑΝΟΛΗΣ ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ»

Την Πέμπτη 9 Δεκεμβρίου 2016 ξεκίνησε από τους μαθητές του Ομίλου Αρχαιολογίας η διαδικασία της κατασκευής του ψηφιδωτού, η οποία, παρόλο που είναι επίπονη και χρονοβόρα, σχεδιάστηκε συστηματικά και εκτελείται με υποδειγματικό τρόπο και ως προς την κατανομή της δουλειάς και ως προς την συνεργασία των μαθητών. Το ψηφιδωτό που επέλεξαν τα παιδιά να κατασκευάσουν φέτος είναι ένα αντίγραφο ψηφιδωτού από την Καρία, γεμάτο αισιοδοξία και ευχές για υγεία, ζωή, χαρά, ειρήνη, ευθυμία  και ελπίδα.