Όμιλοι Σχολ. Έτους 2016-2017

Παρακάτω παρουσιάζονται οι 9 Όμιλοι που λειτουργούν από τους καθηγητές του Σχολείου για το Σχολικό Έτος 2016-2017. Περισσότερες πληροφορίες για κάθε όμιλο θα δείτε πατώντας στο όνομά του.

ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΗΣΗ ΤΗΣ ΠΑΡΑΣΤΑΣΗΣ ΤΟΥ Κ.Θ.Β.Ε.
«Η ΑΥΛΗ ΤΩΝ ΘΑΥΜΑΤΩΝ»

ΣΤΗ ΜΟΝΗ ΛΑΖΑΡΙΣΤΩΝ

Την παράσταση του έργου του Ιάκωβου Καμπανέλλη «Η αυλή των θαυμάτων» σε σκηνοθεσία Κώστα Τσιάνου, σκηνικά-κοστούμια Ιουλίας Σταυρίδου, μουσική σύνθεση Διονύση Τσακνή και στίχους Λίνας Νικολακοπούλου, από το Κ.Θ.Β.Ε., παρακολούθησαν δωρεάν είκοσι μέλη του περυσινού Ομίλου Θεάτρου (σχολικό έτος 2016-2017) χάρη στη γενναιοδωρία του κρατικού μας θεατρικού οργανισμού και ειδικότερα του καλλιτεχνικού του διευθυντή Γιάννη Αναστασάκη. Η προσφορά των  είκοσι εισιτηρίων και μιας υφασμάτινης τσάντας με προγράμματα από παλιές παραστάσεις του Κ.Θ.Β.Ε. έγινε στο πλαίσιο των ανταποδοτικών προνομίων  προς χορηγούς του Κρατικού και συγκεκριμένα υποστηρικτές της δράσης "Κάνε save το δικό σου Θέατρο Δάσους", στην οποία ο Όμιλος Θεάτρου είχε δωρίσει τα 403 Ευρώ που συγκέντρωσε από τις δύο περσινές παραστάσεις του. Έτσι η ομάδα, με τη συνοδεία της υπεύθυνης εκπαιδευτικού Γρηγοριάδου Αναστασίας, απόλαυσε το αριστούργημα του Ι.Καμπανέλλη σε μια καλοστημένη και φροντισμένη στη λεπτομέρειά της παράσταση, αλλά χάρηκε και το σμίξιμό της μετά από αρκετούς μήνες, καθώς αρκετά από τα περσινά μέλη της είναι εφέτος φοιτητές ή τελειόφοιτοι. Η ομάδα, μετά από αυτή τη βραδιά, τη γεμάτη όμορφες συγκινήσεις, εύχεται κάθε επιτυχία στο αγαπημένο κρατικό θέατρο της πόλης μας και δεσμεύεται να το στηρίζει με κάθε τρόπο.

Φωτογραφίες από την επίσκεψη δείτε εδώ  και  εδώ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΕΣ ΤΟΥ ΟΜΙΛΟΥ ΘΕΑΤΡΟΥ
"Απο το κείμενο στην παράσταση"

Μετά την ολοκλήρωση και της εφετινής μας προσπάθειας με το έργο της Αλεξάνδρας Μητσιάλη "Ξυπόλυτοι Ήρωες", ευχαριστούμε από καρδιάς όσους βοήθησαν σε αυτήν, αλλά και όσους τίμησαν με την παρουσία τους τις δύο παραστάσεις μας, 8 και 9 Απριλίου 2017. Χάρη στην παρουσία αυτή συγκεντρώθηκε το ποσό των 403 Ευρώ, το οποίο διατέθηκε στη δράση του Κ.Θ.Β.Ε. "Κάνε save το δικό σου Θέατρο Δάσους", για τη συντήρηση ενός από τα πιο παλιά και αγαπημένα θέατρα της πόλης μας.

Ο Όμιλος Θεάτρου του 1ου Πειραματικού ΓΕΛ "Μανόλης Ανδρόνικος"

Θεατρική παράσταση από το ομώνυμο μυθιστόρημα της ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ ΜΗΤΣΙΑΛΗ
«ΞΥΠΟΛΥΤΟΙ ΗΡΩΕΣ»
όμίλος θεάτρου "Απο το κείμενο στην παράσταση"

Τους «Ξυπόλυτους Ήρωες», θεατρική διασκευή του ομώνυμου μυθιστορήματος της Αλεξάνδρας Μητσιάλη, επέλεξε για τη φετινή σχολική χρονιά ο  Όμιλος Θεάτρου του 1ου Πειραματικού Λυκείου Θεσσαλονίκης «Μ. Ανδρόνικος», ένας Όμιλος με μαθητές από δέκα διαφορετικά σχολεία της πόλης μας. Το βιβλίο εκτυλίσσεται στη Θεσσαλονίκη της Κατοχής και με γνήσια λογοτεχνικά μέσα διδάσκει Ιστορία, ήθος, ανθρωπιά και αποτίει φόρο τιμής τόσο σε όσους πρόβαλαν -μικρότερη ή μεγαλύτερη- αντίσταση στον κατακτητή, όσο και στους Εβραίους συμπολίτες μας ?πάνω από 44.000- που χάθηκαν στα στρατόπεδα συγκέντρωσης, αφήνοντας αυτή την πόλη πολύ πιο φτωχή. Η παράσταση θα ανεβεί  στην αίθουσα «Αλέξανδρος Δελμούζος» του Πειραματικού Σχολείου του Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης (Δελμούζου 1 με Αγίας Σοφίας γωνία), σε δύο παραστάσεις, στις 8 και 9 Απριλίου 2017, στις 7.30 το βράδυ.

Η Αφίσα

ΞΥΠΟΛΥΤΟΙ ΗΡΩΕΣ

Η πρόσκληση

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ

Υποκατηγορίες

Ο όμιλος Ρητορικής από την κα Δέσποινα Ποιμενίδου

Ο όμιλος Δημιουργικής Γραφής από την κα Αλίκη Συμεωνάκη

Ο όμιλος Εθελοντισμού και Πρωσοπικής Ανάπτυξης από την Κ. Αντικουλάνη και τον Στυλιανό Φριλίγκο.

Ο όμιλος ΘMathClub "Μαθλούμαι" από τον κο Πάρη Αλβανό και τις κες Αρχοντία Γραμματικοπούλου, Χριστίνα Μιχαηλίδου.

Ο όμιλος Μουσικό Εργαστήρι από τον κο Πάρη Αλβανό και τους κους Θεοδόση Συκά και Κωνσταντίνο Χατζηνικολάου.

Ο όμιλος  ΠΕΙΡ.ΚΑΙ. Ομαδόν : «Spaghetti  Bridge» (κατασκευές γεφυρών από μακαρόνια) από την κα Κλαίρη Αχιλλέως  και τους κους Σταύρο Παπαδόπουλο και Ιωάννη Ζήκου.