Συμμετοχή και διάκριση στην 46η Εθνική Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων

Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ «Μανόλης Ανδρόνικος» συμμετείχε, με επιτυχία στην 46η Εθνική Συνδιάσκεψη του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων. Η Συνδιάσκεψη πραγματοποιήθηκε από την Παρασκευή 15/12/2023 έως τη Δευτέρα 18/12/2023, στους χώρους της Αμερικάνικης Γεωργικής Σχολής και στο Noesis. Η περίοδος αυτή ήταν μια ευκαιρία για ανταλλαγή ιδεών και τη συζήτηση σημαντικών θεμάτων που αφορούν στους νέους ευρωπαίους πολίτες. Το Λύκειο εκπροσώπησαν, με τον καλύτερο δυνατό τρόπο, οι μαθήτριες της Β τάξης, Μάρα Πολίτη και Στέλλα Πολυμέρη.

Είμαστε ιδιαίτερα υπερήφανοι για το γεγονός ότι η μαθήτρια Μάρα Πολίτη επιλέχθηκε μεταξύ 120 μαθητών να ενταχθεί στην ομάδα των 22 μαθητών που θα εκπροσωπήσουν την Ελλάδα σε δράσεις του δικτύου σε όλη την Ευρώπη. Αυτή η επιλογή αντανακλά την υψηλή ποιότητα και τον ενθουσιασμό των μαθητών μας.

Θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά μας συγχαρητήρια σε όλους τους συμμετέχοντες για την προσπάθεια που κατέβαλαν και τον χρόνο που αφιέρωσαν στη δράση.

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Λέμη Λάσκαρη, Χημικός