Ολοκλήρωση της εκπαίδευσης των μαθητών/τριών της Α΄ τάξης στις Πρώτες Βοήθειες

Ολοκληρώθηκε σήμερα Πέμπτη 21/12/23 η εκπαίδευση των 55 μαθητών/τριών της Α΄ τάξης του 1ου Πρότυπου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» στις Πρώτες Βοήθειες με την συνεργασία της οργάνωσης kids save lives.

Η εκπαίδευση έγινε σε δυο φάσεις, το θεωρητικό τμήμα και η πρακτική άσκηση.

Στην πρώτη που πραγματοποιήθηκε στις 29/11/23 οι μαθητές/τριες παρακολούθησαν ένα διαδικτυακό 2ωρο σεμινάριο που αφορούσε το θεωρητικό μέρος της αξιολόγησης και της παρέμβασης σε μια επείγουσα κατάσταση, παρακολούθησαν video και προσομοιώσεις παροχής βοήθειας και είχαν τη δυνατότητα να υποβάλουν ερωτήματα στους διοργανωτές.

Σήμερα, στο δεύτερο μέρος, με τη συνεργασία και καθοδήγηση εθελοντών της οργάνωσης kids save lives ολοκληρώθηκε το κομμάτι της πρακτικής άσκησης. Εφάρμοσαν το πρωτόκολλο για την ΚΑΡΠΑ και την Πνιγμονή από ξένο σώμα.

Η δράση έγινε στο πλαίσιο της διάχυσης των δράσεων του ομίλου Πρώτων Βοηθειών και του μαθήματος της Βιολογίας.

Ευχαριστούμε τον κο Γραβάνη Θωμά, εκπαιδευτή του kids save lives, για τον συντονισμό της δράσης και την επίδειξη της χρήσης του απινιδωτή στους εκπαιδευτικούς του σχολείου.

Επίσης ευχαριστούμε την Ελληνική Ομάδα Διάσωσης για την παραχώρηση προπλάσματος εξάσκησης στην ΚΑΡΠΑ.

Κυριακή Γρηγοριάδου, Βιολόγος

Πρώτες Βοήθειες