Φιλοξενία Ιταλών μαθητών και καθηγητών

Στο πλαίσιο της Διαπίστευσης του Ευρωπαϊκού Προγράμματος Erasmus+ του Σχολείου μας φιλοξενήσαμε το διάστημα 18-23 Απριλίου 2024 10 μαθητές και 2 εκπαιδευτικούς από το IISS Galileo Galilei της Ostiglia της Ιταλίας. Οι μαθητές, που φιλοξενήθηκαν από δικούς μας μαθητές, παρακολούθησαν ένα πλούσιο πρόγραμμα δράσεων κατά την παραμονή στους στη Θεσσαλονίκη, το οποίο περιελάμβανε ιδιαίτερα σχεδιασμένα μαθήματα για:

– τα στερεότυπα για τους Έλληνες και τους Ιταλούς

– τις διαφορές μεταξύ Βυζαντινής και Δυτικής Τέχνης

– την κατωιταλική διάλεκτο Γκρίκο

– τη Ρωμαϊκή Ιστορία της Θεσσαλονίκης μέσω του Αστερίξ

– τη λατινική γλώσσα μέσα από λατινική μετάφραση του Αστερίξ

– παραδοσιακούς χορούς

αλλά και άλλες δημιουργικές δράσεις, όπως:

– εργαστήριο Βιολογίας

– παροχή Πρώτων Βοηθειών

– εργαστήριο δημιουργικών πειραμάτων («Φυσικά Μαγικά»)

– «Ένα βήμα μπροστά» (δράση για την ανάπτυξη της κοινωνικής ενσυναίσθησης)

– κυνήγι θησαυρού στην πόλη

– κουίζ γνώσεων για την Ευρώπη.

Η επίσκεψη συνοδεύτηκε από μια ημερήσια εκδρομή στην Πιερία και από μια περιήγηση στο ιστορικό κέντρο της πόλης μας. Η φιλοξενία αποτέλεσε μια πολύ ευκαιρία διάδοσης των αποτελεσμάτων του Προγράμματος Διαπίστευσης που υλοποιεί το Σχολείο μας, καθώς πολλές από τις δράσεις που υλοποιήθηκαν ήταν εμπνευσμένες από την εμπειρία και τις γνώσεις που αποκόμισαν οι συνάδελφοι από τη συμμετοχή τους σε επιμορφώσεις και από τις επιτόπιες επισκέψεις τους σε σχολεία του εξωτερικού στο πλαίσιο του προγράμματος Διαπίστευσης. Άλλωστε η επίσκεψη των Ιταλών μαθητών και εκπαιδευτικών μάς προσέφερε τη δυνατότητα να συζητήσουμε για το εκπαιδευτικό σύστημα στις δύο χώρες και να αντλήσουμε ιδέες που μπορούμε να τις αξιοποιήσουμε στο πλαίσιο της μεταφοράς της ευρωπαϊκής εκπαιδευτικής εμπειρίας, που αποτελεί βασικό στόχο του Σχεδίου μας.

Μπορείτε να δείτε φωτογραφικό υλικό από τη συνάντηση εδώ.

Οι υπεύθυνοι εκπαιδευτικοί

π. Δημήτριος Σαλονικίδης