Eκπαιδευτική επίσκεψη της ομάδας του σχολικού περιοδικού στο Πανεπιστήμιο Μακεδονία

Την Τρίτη 5 Δεκεμβρίου 2023, οι μαθητές/τριες της σχολικής μας εφημερίδας ΑΛΜΑ (Αναζητήσεις Λυκείου «Μανόλης Ανδρόνικος») πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Μακεδονία. Κατά τη διάρκεια της επίσκεψης, οι μαθητές/τριες συναντήθηκαν με την καθηγήτρια κα Σταυρούλα Μαυρογένη και τις κυρίες Ιωάννα Δανδέλια και Μαρία Κεφαλά, των Εκδόσεων του Πανεπιστημίου Μακεδονίας.

Τα θέματα που συζητήθηκαν αφορούσαν στην οργάνωση και παρουσίαση άρθρων σε σχολική εφημερίδα και όχι μόνο. Οι μαθητές/τριες μας είχαν την ευκαιρία να εξερευνήσουν τις πρακτικές και τις δεξιότητες που απαιτούνται για τη δημιουργία μιας ποιοτικής σχολικής εφημερίδας και να ανταλλάξουν ιδέες με τις κυρίες, οι οποίες γνωρίζουν πολύ καλά τον χώρο των εκδόσεων.

Η επίσκεψη αποτέλεσε θετική εμπειρία για όλους και ενίσχυσε την συνεργασία μας με το Πανεπιστήμιο Μακεδονίας. Ταυτόχρονα, έδωσε τη δυνατότητα στους μαθητές/τριες μας να εμπνευστούν και να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους στον τομέα της δημοσιογραφίας.

Οι εκπαιδευτικοί

Λεμονιά Λάσκαρη