Εκπαιδευτική επίσκεψη στον Ι. Ν. Παναγίας Αχειροποιήτου

Την Παρασκευή 24 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Α Λυκείου του σχολείου μας επισκέφθηκαν τον Ι. Ν. Παναγίας Αχειροποιήτου στο κέντρο της πόλης μας και παρακολούθησαν τη Θεία Λειτουργία που τελέστηκε από τον π. Δημήτριο Σαλονικίδη, εκπαιδευτικό του σχολείου μας. Κατά τη διάρκεια της Θ. Λειτουργίας οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να ακούσουν από τον Θεολόγο του σχολείου μας κ. Νικόλαο Τσιρέβελο επεξηγηματικά σχόλια για το νόημα της Θείας Λειτουργίας, που εξετάζεται στο πλαίσιο του μαθήματος των Θρησκευτικών. Στη συνέχεια οι μαθητές ξεναγήθηκαν στον Ιερό Ναό και γνώρισαν την ιστορία του, ενώ η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με δεξίωση των μαθητών στην Αίθουσα Εκδηλώσεων του Ναού με τη συνδρομή του εφημερίου π. Σπυρίδωνος. Εκεί, εκπαιδευτικοί και μαθητές συζήτησαν ανοιχτά για θέματα εκκλησιολογικά και θεολογικά. Στην επιτυχή ολοκλήρωση της εκπαιδευτικής επίσκεψης συνέβαλαν και οι εκπαιδευτικοί του σχολείου κα Κ. Γρηγοριάδου και Γ. Μωυσίδης.