Εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Καστοριάς

Την Τετάρτη 15/3/2023 οι μαθητές/τριες του Α1 τμήματος του 1ου Πρότυπου ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο ΚΕΠΕΑ Καστοριάς στο πλαίσιο του εμπλουτισμού και της διάχυσης  των δράσεων του περιβαλλοντικού  τους προγράμματος με τίτλο «Εθνικό Πάρκο Αξιού-Λουδία-Αλιάκμονα: Η ζωή στο Δέλτα των 3 ποταμών και οι δεσμεύσεις των στόχων βιώσιμης ανάπτυξης για το 2030».

Οι μαθητές/τριες υλοποίησαν το εκπαιδευτικό πρόγραμμα «Οι δρόμοι του νερού, η λίμνη της Καστοριάς»,  πραγματοποίησαν δειγματοληψία στη λίμνη, συλλογή πλαγκτόν και μακροασπονδύλων. Στη συνέχεια έγινε παρατήρηση των δειγμάτων στα μικροσκόπια και στερεοσκόπια των εργαστηρίων του ΚΕΠΕΑ.  Η εκπαιδευτική επίσκεψη ολοκληρώθηκε με την αξιολόγηση της δράσης από τους μαθητές/τριες και εκπαιδευτικούς.

Ευχαριστούμε τους μαθητές/τριες για την συνέπεια και τη συνεργασίας τους.

Οι συνοδοί καθηγητές

Κ. Γρηγοριάδου, Βιολόγος