«Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» τιμά τον Μανόλη Ανδρόνικο»

Κατά το σχολικό έτος 2022-23 υλοποιήθηκε από μαθητές/ μαθήτριες της Β΄τάξης Πολιτιστικό Πρόγραμμα «Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» τιμά τον Μανόλη Ανδρόνικο» με υπεύθυνες καθηγήτριες την Βασιλική Γκράτζιου και την Ευγενία Τσιουπλή.

Το σχολείο μας το 1ο Πρότυπο Γενικό Λύκειο Θεσσαλονίκηςφέρει από δεκαετίες το το όνομα του μεγάλου αρχαιολόγου Μανόλη Ανδρόνικου. Στο πλαίσιο της γνωριμίας των μαθητών και των μαθητριών μας με την προσωπικότητα και το έργο του, με σκοπό την διατήρηση της μνήμης του, υλοποιήσαμε Πολιτιστικό Πρόγραμμα με τον τίτλο «Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» τιμά τον Μανόλη Ανδρόνικο».

Το πρόγραμμα, που εκπονήθηκε από μαθήτριες και μαθητές της Β΄τάξης διαρθρώθηκε ως εξής:

• Καταγραφή των  θεματικών.
  • Δημιουργία ομάδων.
  • Μελέτη του αρχειακού υλικού του σχολείου μας  που σχετίζεται με το ανασκαφικό και το συγγραφικό έργο του Μανόλη Ανδρόνικου. Προβολή βιντεοσκοπημένων συνεντεύξεων συνεργατών και φοιτητών/ τριών του, που έχουν (Στέλλας Δρούγου, Χρυσούλας Παλιαδέλη, Χρήστου Ζαφείρη, Μιμής Βαφειάδου κ.ά.).
  • Έρευνα σε εφημερίδες της εποχής  με δημοσιεύματα σχετικά με με το έργο του Μανόλη Ανδρόνικου (από το Αρχείο Εφημερίδων της πόλης μας στο αρχείο του σχολείου μας).
  • Προσέγγιση αρχειακού υλικού που σχετίζεται με την ιστορία του σχολείου μας με έμφαση στην ονοματοδοσία του σχολείου. (Προβολή βιντεοσκοπημένων συνεντεύξεων)
  • Μελέτη του συγγραφικού έργου του Μ. Ανδρόνικου, αρχαιολογικού και ευρύτερου (αρθρογραφία) και σχετικών εκδόσεων (χαριστήριοι τόμοι).
  • Δημιουργία σχετικής έκθεσης στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας.
  • Επιλογή και μελέτη βιβλίων από την έκθεση αυτή.
  • Προσέγγιση βιβλίου του Μανόλη Ανδρόνικου «Το χρονικό της Βεργίνας» ως έργου σχετικού με τα Βιογραφικά είδη και το Ημερολόγιο, την Ιστορία, την Αρχαιολογική έρευνα. Εφαρμογή του προγράμματος στο τμήμα Β1.
  • Προετοιμασία  παρουσίασης του προγράμματος στη σχολική μονάδα (σε 4 τμήματα)
  • Διάχυση / Παρουσίαση υλικού του προγράμματος  στα τμήματα Α1 Α2, Β2 (στο πλαίσιο του μαθήματος της Ιστορίας) και στο τμήμα Β1 (στο πλαίσιο του μαθήματος της Νεοελληνικής Γλώσσας)
  • Δημιουργία αφίσας του προγράμματος.
  • Διατήρηση και προβολή της σχετικής έκθεσης στην βιβλιοθήκη του σχολείου μας.

Στιγμιότυπα από την υλοποίηση του προγράμματος μπορείτε να δείτε στις φωτογραφίες που συνοδεύουν την παρουσίαση.

Η Ομάδα του Πολιτιστικού προγράμματος

και οι υπεύθυνες καθηγήτριες