Erasmus days 2023 (9-14/10/2023)

Στο πλαίσιο του εορτασμού των Erasmus days 2023, το σχολείο μας δήλωσε συμμετοχή στις δράσεις στην ιστοσελίδα του ΙΚΥ και οργάνωσε μικρές παρουσιάσεις διάχυσης των προγραμμάτων Erasmus που πραγματοποιήθηκαν την προηγούμενη ακαδημαϊκή χρονιά.

Πιο συγκεκριμένα οι μαθητές της Α΄ τάξης που συμμετείχαν σε κινητικότητες στην Ρουμανία και το Μόναχο μοιράστηκαν την εμπειρία τους με τους μαθητές της Β΄ Λυκείου και απάντησαν στις ερωτήσεις τους. Αντίστοιχα οι μαθητές της Β Λυκείου παρουσίασαν την εμπειρία τους από την κινητικότητα στο Μαρτάνο της Ιταλίας στους μαθητές της Α΄ τάξης.

Στόχος των δράσεων αυτών ήταν η διάχυση των εμπειριών των μαθητών πέρα από την μικρή ομάδα που συμμετείχε στις κινητικότητες, η γνωριμία των μαθητών της Α΄ τάξης με τους μαθητές της Β΄ και φυσικά να ακούσουμε και εμείς, οι διδάσκοντες, τα θετικά ή αρνητικά σημεία της εμπειρίας Erasmus προκειμένου να σχεδιάσουμε καλύτερα τις επόμενες δράσεις μας.