Παρουσίαση Περιβαλλοντικού προγράμματος

Την Πέμπτη 25/4/24 στο πλαίσιο του Φεστιβάλ Περιβαλλοντικών προγραμμάτων, οι μαθητές της Β΄τάξης παρουσίασαν στο Πολιτιστικό κέντρο της Τούμπας το πρόγραμμα τους με τίτλο:

«Οι βιότοποι της Μακεδονίας και η συμβολή τους στην βιοποικιλότητα της περιοχής»

Στο περιβαλλοντικό πρόγραμμα συμμετείχαν 30 μαθητές των τμημάτων Β1 και Β2. Αρχικά οι μαθητές χωρίστηκαν σε ομάδες των 3-4 ατόμων και πραγματοποίησαν βιβλιογραφική έρευνα για τα οικολογικά προβλήματα των βιοτόπων της Μακεδονίας, την βιοποικιλότητα της περιοχής, τα απειλούμενα είδη και την νομοθεσία των προστατευόμενων περιοχών. Οι εργασίες παρουσιάστηκαν στην ολομέλεια της παιδαγωγικής ομάδας, αλλά σε ολόκληρα τα τμήματα της Β΄ τάξης.

Στο τέλος Μαρτίου επισκεφθήκαμε την περιοχή της Φλώρινας στο πλαίσιο μιας 3ήμερης εκπαιδευτικής επίσκεψης.

Ø Σε συνεργασία με τον σύλλογο Άρτεμης ακολουθήσαμε μια μεγάλη περιπατητική διαδρομή στο δάσος του Νυμφαίου.

Ø Επισκεφθήκαμε τον βιότοπο των Πρεσπών και σε συνεργασία με τον φορέα διαχείρισης παρατηρήσαμε τις αποικίες των πελεκάνων που φωλιάζουν στην περιοχή,

Ø Περιηγηθήκαμε στο νησάκι του Αγίου Αχιλλείου και την αντίστοιχή βασιλική.

Ø Γνωρίσαμε την πόλη της Φλώρινας.

Ø Ξεναγηθήκαμε σε γνωστό οινοποιείο της περιοχής του Αμυνταίου και ακολουθήσαμε τα βήματα της οινοποίησης.

Ø Τέλος στην Έδεσσα είδαμε την δύναμη του νερού και την πλούσια βλάστηση που χαρίζει στην περιοχή.

Ευχαριστούμε τους μαθητές/τριες μας για την συνέπεια και την συνεργασία τους.

Στο βίντεο που ακολουθεί θα δείτε κάποια στιγμιότυπα της εκπαιδευτικής μας επίσκεψης. https://drive.google.com/file/d/1ZS47IvYtskOpnGegaRGGWMt_gwfnRM4L/view?usp=sharing

Οι υπεύθυνοι καθηγητές

Γιάννης Μωυσίδης