Χάλκινο μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας

Με τεράστια χαρά και συγκίνηση, σας ανακοινώνουμε ότι ο μαθητής μας της Β’ Λυκείου, Νικήτας Γιορανίδης, κατέκτησε το Χάλκινο μετάλλιο στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Κωπηλασίας, που διεξήχθη στη Ρουμανία, στο τετραπλό σκιφ παίδων.

Αυτή ήταν η πρώτη κλήση του Φλωρινιώτη αθλητή του ΟΦΘ στην Εθνική ομάδα μετά από μια αγωνιστική χρονιά γεμάτη επιτυχίες. Τρεις πανελλήνιες επιτυχίες! Ένα χρυσό και ένα αργυρό στους πανελλήνιους αγώνες κωπηλασίας καθώς και ένα πανελλήνιο ρεκόρ κλειστής κωπηλασίας. Συμμετείχε για πρώτη φορά στο 4× σκιφ U16 και η Ελληνική ομάδα απέσπασε το χάλκινο μετάλλιο στους Βαλκανικούς αγώνες στην Ρουμανία που έγιναν 15-17 Σεπτεμβρίου 2023. Το ασημένιο και το χάλκινο κρίθηκαν στο photo finish και για δέκα εκατοστά του δευτερολέπτου!

Ο μαθητής τον Ιούνιο εκπροσώπησε το σχολείο μας στους πανελλήνιους σχολικούς αγώνες κωπηλασίας στην Αθήνα και πήρε το χρυσό μετάλλιο, γεμίζοντας με υπερηφάνεια όλη τη σχολική μας κοινότητα.