Aπόκτηση ευρωπαϊκού πιστοποιητικού Α’ Βοηθειών από μαθητές του σχολείου μας

Την Κυριακή 1/10/23, στο πλαίσιο της απόκτησης ευρωπαϊκού πιστοποιητικού Α’ Βοηθειών 4 μαθητές/τριες της Β’ τάξης παρακολούθησαν το αντίστοιχο σεμινάριο στην Ιατρική σχολή του Α.Π.Θ. και έλαβαν την πιστοποίηση (BLS Basic Life Support).
Πιο συγκεκριμένα, εκπαιδεύτηκαν στην πρακτική ΚΑΡΠΑ, την χρήση αυτόματου εξωτερικού απινιδωτή και τους χειρισμούς και λαβές για την περίπτωση πνιγμονής από ξένο σώμα.

Ένας ακόμη μαθητής της Β’ τάξης έλαβε την αντίστοιχη πιστοποίηση την περασμένη άνοιξη από τον φορέα Kids Save Lives.
Με αυτή την δράση ολοκληρώνεται ο απολογισμός του ομίλου Πρώτων Βοηθειών της περασμένης χρονιάς.

Ευχαριστούμε τους/ις μαθητές/τριες για την ευαισθητοποίηση τους σε θέματα αλληλεγγύης και προσφοράς προς τους συνανθρώπους τους.
Πληροφορίες για την εκπαίδευση τους μπορείτε να δείτε εδώ.