Μεσογειακή Βραδιά Ερευνητή – Mednight

Οι μαθητές της Α’ τάξης του σχολείου μας συμμετείχαν στην 4η Διεθνή Συνάντηση Νέων Ερευνητών και Ερευνητριών στα Σχολεία. Η εκδήλωση έλαβε χώρα στο πλαίσιο της Μεσογειακής Βραδιάς Ερευνητή – Mednight. Η διαδικτυακή συνάντηση πραγματοποιήθηκε στις 26/9/2023. Οι νέοι και οι νέες επιστήμονες παρουσίασαν το ερευνητικό τους έργο αλληλεπιδρώντας ζωντανά και απαντώντας σε ερωτήσεις μαθητών.
Οι θεματικές ενότητες της συνάντησης ήταν: Θάλασσα κ Ρύπανση, Κλίμα και Καθαρή Ενέργεια, Διατροφή και τρόφιμα, Ζωή και Υγεία, Γεωλογία και Βιοποικιλότητα, Ανθρωπολογία, Ιστορία και Μέλλον.

Οι μαθητές ευαισθητοποιημένοι από τη συμμετοχή τους στην εκδήλωση ανέλαβαν να συγκεντρώσουν είδη πρώτης ανάγκης για τους ανθρώπους στη Θεσσαλία, τα οποία παραδόθηκαν στον Σύλλογο Θεσσαλών για να μεριμνήσει προκειμένου να φτάσουν σε όσους τα έχουν ανάγκη.