Συμμετοχή μαθητών-τριας του Ομίλου Ρητορικής στους Η΄ ΑΓΩΝΕΣ ΛΟΓΟΥ (Greek Forensics 2024)

Μαθητές του ομίλου Ρητορικής εκπροσώπησαν επάξια το σχολείο μας στους Η΄ ΑΓΩΝΕΣ ΛΟΓΟΥ (Greek Forensics 2024) που διοργανώθηκαν από τα Εκπαιδευτήρια Μπακογιάννη σε συνεργασία και με τη σύμπραξη του Αμερικανικού Κολλεγίου Ανατόλια. Οι αγώνες πραγματοποιήθηκαν στις εγκαταστάσεις των Εκπαιδευτηρίων Μπακογιάννη (Τερψιθέα Λάρισας) από την Παρασκευή 9 Φεβρουαρίου (11.00 π.μ.) έως την Κυριακή 11 Φεβρουαρίου 2024 (13.30 μ.μ.).
Συγκεκριμένα, συγκροτήθηκαν από το σχολείο μας δύο ομάδες:
Ομάδα 1: Γιαμαλής Ευστράτιος, Λέτσιου Χριστίνα, Μηλιώτης Αστέριος – 11η θέση (2 νίκες- 631 βαθμοί)
Ομάδα 2: Κοκοκύρης Ιωάννης, Νιάρχος Άγγελος, Σβουρδάκος Άγγελος, 15η θέση, (1 νίκη 701 βαθμοί)

Οι ομάδες μας στάθηκαν στο ύψος τους παρά την ατυχία που είχαν και οι δύο να διασταυρωθούν κατά την προκριματική φάση με τις δύο καλύτερες ομάδες που προκρίθηκαν στον τελικό. Μάλιστα, η ομάδα μας που κατέλαβε την 15η θέση, ως προς τη βαθμολογία από τους κριτές απέσπασε τη δεύτερη υψηλότερη βαθμολογία στο σύνολο και των 28 ομάδων που συμμετείχαν.
Υπεύθυνοι καθηγητές:
Αδαμόπουλος Βασίλειος