Συμμετοχή στην εκπαιδευτική εκδήλωση κινητοποίησης κατά της Βίας «Βία: Νιώσε! Μίλα! Δράσε!»

Τη Δευτέρα 1 Απριλίου 2024, ομάδα μαθητών/τριών του 1ου Προτύπου ΓΕΛ «Μανόλης Ανδρόνικος» (το τμήμα Α2) συμμετείχε στην εκπαιδευτική εκδήλωση κινητοποίησης κατά της βίας, με τίτλο «Βία: Νιώσε! Μίλα! Δράσε!» στο Βελλίδειο Συνεδριακό Κέντρο. Την οργάνωση της εκδήλωσης είχαν αναλάβει η Ιερά Μητρόπολη Θεσσαλονίκης, σε συνεργασία με την Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας.

Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η ευαισθητοποίηση και η κινητοποίηση των μαθητών/τριών στα ζητήματα βίας και αποδοχής του άλλου. Η εκδήλωση περιλάμβανε:

· Σύντομες παρεμβάσεις από διακεκριμένους επιστήμονες, εκπαιδευτικούς, αθλητές, καλλιτέχνες.

· Μουσικά στοιχεία σύγχρονων ακουσμάτων δρώμενο.

· Βιντεοπροβολές από σχολεία.

· Διαδραστικό παιχνίδι ερωτήσεων και απαντήσεων (Q&A).

Οι εντυπώσεις που άφησε η ομάδα των μαθητών/τριών μας, σε επίπεδο διάδρασης και συμμετοχής ήταν άριστες, ενώ τα σχόλιά τους για το θέμα και τον τρόπο δομής της εκδήλωσης πολύ θετικά.

Οι εκπαιδευτικοί:

Λεμονιά Λάσκαρη