Διάκριση μαθητών στον διαγωνισμό για το Ολοκαύτωμα

Τρεις μαθητές μας της Β’ Λυκείου, ο Γιώργος Παζιώκης, ο Άγγελος Σβουρδάκος και ο Βασίλης Υάκινθος, συμμετείχαν με βίντεό τους στον Μαθητικό Διαγωνισμό δημιουργίας ταινίας μικρού μήκους με θέμα το Ολοκαύτωμα που διοργανώθηκε από τη Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς του Υπουργείου Παιδείας κα το Εβραϊκό Μουσείο. Η δημιουργία των μαθητών που είχε τον τίτλο «Οι σκιές αυτών που φύγαν» και στηρίχθηκε σε συνέντευξη του κ. Άκη Ρομπίσα, γιου επιζήσαντος του Ολοκαυτώματος, κατέλαβε τη 18η θέση πανελλαδικά και τιμήθηκε με Έπαινο. Ως εκ τούτου, οι μαθητές μας θα συμμετέχουν σε εκπαιδευτική επίσκεψη που διοργανώνεται από τους υπευθύνους του Διαγωνισμού στο Άουσβιτς-Μπίρκεναου. Συγχαίρουμε τους μαθητές μας για την επιτυχία τους και τους ευχόμαστε να έχουν ένα εποικοδομητικό ταξίδι.

Μπορείτε να παρακολουθήσετε το βίντεο στον παρακάτω σύνδεσμο (https://youtu.be/LjOPFiDmIwQ).

Οι υπεύθυνοι καθηγητές

π. Δημήτριος Σαλονικίδης