Συμμετοχή μαθήτριας του σχολείου μας στις διεργασίες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων

Η μαθήτρια της Β τάξης, Μάρα Πολίτη, συμμετείχε στο ως εκπρόσωπος της χώρας μας στις διεργασίες του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου Νέων.

Το 4ο Διεθνές Φόρουμ του Ευρωπαϊκού Κοινοβουλίου των Νέων στη Γάνδη 2024 αποτέλεσε την επιτομή του πνεύματος της δέσμευσης των νέων και της ευρωπαϊκής αλληλεγγύης. Με φόντο την ιστορική Γάνδη του Βελγίου, αυτή η εκδήλωση προσκάλεσε νέους Ευρωπαίους να συζητήσουν και να συνεργαστούν. Μέσα από συζητήσεις και εργαστήρια, εμβάθυναν σε πιεστικά ζητήματα όπως τη βιωσιμότητα, την ψηφιακή καινοτομία και το μετασχηματισμός, τη βία στο διαδίκτυο, την ελευθερία του λόγου, τα δικαιώματα διαφορετικών κοινωνικών ομάδων και των νέων, βρίσκοντας το καθένα παρηγοριά στα κοινά όνειρα και τη συλλογική δράση. Το συνέδριο δεν αποτέλεσε απλά ένα φόρουμ, αλλά μια γιορτή του νεανικού οράματος και της δέσμευσης για τη διαμόρφωση μιας ενωμένης Ευρώπης. Όλοι οι συμμετέχοντες επέστρεψαν πίσω έχοντας μοιραστεί όχι μόνο καινούργιες εμπιειρίες και γνώσεις αλλά και μοναδικές, αξέχαστες αναμνήσεις, καινούριες φιλίες, μια ανανεωμένη προσπάθεια να έχουν θετικό αντίκτυπο στο μέλλον της Γηραιάς Ηπείρου και με ένα σύνθημα γεμάτο νοσταλγία, ελπίδα και το αίσθημα της ενότητας. “Θα ξανά ιδωθούμε κάπου στην Ευρώπη”!

Υπεύθυνη εκπαιδευτικός

Λάσκαρη Λεμονιά