Πανελλήνιος διαγωνισμός ΚΑΡΠΑ Λυκείων 2024

Το Σάββατο 13 Απριλίου πραγματοποιήθηκε στο δημαρχείο Πανοράματος ο Πανελλήνιος μαθητικός διαγωνισμός ΚΑΡΠΑ Λυκείων. Στον διαγωνισμό συμμετείχαν 60 Λύκεια και ΕΠΑΛ με 3μελής ομάδες.

Το 1ο Πρότυπο ΓΕΛ Θεσσαλονίκης εκπροσώπησαν οι μαθητές μας της Β΄ τάξης Κλειώ Νανούση, Μάριος Κλάδος και Γαβριήλ Τιτόπουλος. Αρχικά από τα 60 σχολεία επελέγησαν τα 16 καλύτερα για τον 2η φάση των προκριματικών και στην 3η φάση τα 8 σχολεία με τις καλύτερες επιδόσεις στην ΚΑΡΠΑ.

Οι μαθητές μας έφτασαν στους 8 καλύτερους και κατετάγησαν τελικά στην 6η θέση με ποσοστό επιτυχούς εφαρμογής της ΚΑΡΠΑ 99%.

Δεν ήταν απλά ένας διαγωνισμός αλλά μια γιορτή αλληλεγγύης και εθελοντικής προσφοράς. Η διαδικασία της δοκιμασίας διήρκεσε συνολικά 7 ώρες. Σίγουρα οι μαθητές μας είναι τέλειοι διασώστες και μπορούμε να τους εμπιστευτούμε.

Για να δείτε τα στιγμιότυπα των επαναλαμβανόμενων δοκιμασιών της ομάδας μας, ανατρέξτε στο 1.52’, 4.53’ και 5.18’ https://www.youtube.com/live/OCkgNrn6EyY?si=ObksZKdi-YEWi6rp

Σας ευχαριστούμε

Κυριακή Γρηγοριάδου